Vanemuises jäi elektrikatkestuse tõttu esietendus ära (3)

Raimu Hanson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Stseen lavastusest.
Stseen lavastusest. Foto: Ranno Rätsep / Vanemuine

Täna õhtul pidi Vanemuise väikeses majas esietenduma ballett-komöödia «Kinolina kangelane», kuid elektrikatkestuse tõttu jäi etendus ära. 

Etenduse algusest oli möödunud kümmekond minutit, kui laval ja saalis kustus valgus. Minuti-paari pärast teatas lavalt keegi naine vabandades, et esietendusel ikka juhtub ja et probleemi lahendatakse.

Publik võttis teate vastu tasasel naerukahinal ja heatahtliku aplausiga. Pimeduses süttisid siin-seal nutitelefonide lambid. Mõni luges selle valgel kavalehte. Viie-kuue minuti pärast avati saali uksed ja paluti vaatajad jalutusruumi. Seal olid süttinud teatri generaatorist toituvad avariivalgustid.

Läks veel veerand tundi, inimesed vestlesid ja ootasid saalis ja laval tulede süttimist, kuid seda ei juhtunud. Vaatajatele teatasid teatri töötajad, nende seas ka esietendusele tulnud Vanemuise juht Toomas Peterson, et etendus jääb ära. Inimesed võtsid garderoobidest ülarõivad ja mõned ka tantsijatele toodud lillebuketid ning asusid koduteele.

Toomas Peterson ütles Tartu Postimehele elektriavariid kommenteerides, et elektrikatkestuse põhjus ei ole teada. „Teatrimaja on elektrist lage, valgust annab ainult evakuatsioonielekter. Meie maja hooldaja Riigi Kinnisvara on praegu Elektrileviga ühenduses, aga alles lähema tunni jooksul hakkab selguma, kus on viga ja millal seda saab parandada. Publikut me ei saa nii kaua kinni pidada,“ ütles ta.

Teatrijuhi sõnul vahetatakse kõik esietenduse piletid järgmiste etenduste piletite vastu või ostetakse tagasi. Seda saab teatri piletikassa teha alates esmaspäeva hommikust.

Lavastuse sisust

Etenduse tegevus leiab aset 1927. aastal, mil tummfilmiajastu andis teed helifilmidele ning kinokunst hakkas pakkuma romantilisi lugusid ja suuri unistusi.

Lavastuses «Kinolina kangelane» on juttu Josephist, kes töötab assistendina filmikompaniis. Ta unistab ühel päeval ise režissööritoolil istuda ja abielluda kauni filmitähega, kelle tema süda on juba välja valinud.

Kui peadpidi pilvedes olemine maksab Josephile töökoha, asub ta oma unistuste nimel tegutsema. Ühtäkki leiab ta end kinolinal kangelasena, kes seisab silmitsi pahalaste ja ohtlike olukordadega ning võitleb oma armastatu eest. Filmides pole miski võimatu, eriti kui keerukate valikute puhul on abiks filmikunsti suurkujud Charlie Chaplin ja Edna Purviance.

Lavastaja ja tantsutrupp

«Kinolina kangelane» on rõõmsameelne tõlgendus filmiajaloo suurteoste stseenidest, kus omal kohal on ilu, elu ja unenäolised seiklused.

Lavastaja-koreograafi Silas Stubbsi sõnul oli tal tummfilmide teada-tuntud esteetikale tuginedes lihtne lavastust luua. «Tummfilmid ja tants on pisut sarnased kunstivormid,» lisas ta. «Filmides kasutasid näitlejad emotsioonide kirjeldamiseks iseloomulikku väljendusviisi ja samu vahendeid kasutan ka mina filmimaailmast jutustavas tantsus.»

«Kinolina kangelase» libreto autor, lavastaja ja koreograaf on Silas Stubbs, kunstnik Liina Unt, videokunstnik Janek Savolainen, valguskunstnik Andres Sarv ja pianist Andre Hinn.

Vaatajate ees on Gus Upchurch, Lawrence Massie, Alain Divoux, Hayley Blackburn, Amy Bowring, Anton Jakovlev, Matthieu Quincy, Benjamin Kyprianos, Tarasina Masi, Yukiko Yanagi, Maria Engel, Laura Quin jt.

Tagasi üles