Graafik Lilian-Hanna Taimla näitab Tartu galeriis Noa laeva

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Lilian-Hanna Taimla üks Noa laevadest.

FOTO: Aime Jõgi

Tartu vanalinnas asuvasse Gildi galeriisse on sisearhitekt ja graafik Lilian-Hanna Taimla toonud näha oma vabagraafika tööd 40 aastat kestnud loometeest, sealhulgas Piibli-teemadel sündinud diplomitöö.

Autori lapsepõlv möödus Tallinnas Kristiine linnaosas ta isa projekteeritud korterelamus Lille tänavas. Lilian-Hanna Taimla seostab seda aega esimese televiisoriga, mis nende pere ostis 1968. aastal, et jälgida 19. suveolümpiamänge Mexicos.

«Ma olin siis kuuene, vend Innar käis juba Tallinna 46. keskkooli kunstiklassis ning ta klassijuhataja oli Kai-Mai Olbri-Kaarna,» rääkis Lilian-Hanna Taimla. «Vanema venna maalimine ja joonistamine olid mulle ilmselt suureks eeskujuks.»

Vanemad kinkisid talle ühel päeval lastemärkmiku koos joonistusploki ja värvipliiatsitega ning Lilian-Hanna võttis endale eesmärgiks joonistada üles kõik olümpiamängude võistlusalad, mis televiisorist kätte näidati. Ta joonistas päevad läbi, hommikust õhtuni.

Tänini mäletab ta päeva, mil näitas seda märkmikku venna klassijuhatajale Kai-Mai Olbrile. Järgneski kunstiklassi konkurss ning kooliaastad täis õnnelikke kunstitunde akvarellist Kai-Mai Olbri pilgu ja õpetamise all.

Lillekülas kõrvaltänavates olid aga ka kunstnike Anu Raua, Aet Maasikese ning Ilmar Ojaloo kodud ja koduaiad, mis said Lilian-Hannale samuti omaseks.

Lille ja Endla tänava nurgamajas elas vaimulik, professor Evald Saag, kelle kodu külastasid nad koos ühe kõrvalmaja poisi Randar Tasmuthiga, kellest tulevikus sai samuti teoloog.

«Randari eeskujul sai lõpetatud Tallinna 46. Keskkool ning Tallinna pedagoogiline instituut joonistamise, joonestamise- ja tööõpetuse erialal,» meenutas Lilian-Hanna Taimla veel. «Randar viis mu laulma Tallinna konsistooriumi segakoori Hugo Lepnurme käe alla ning suviti restaureerima professor Villem Raami juhendusel. Üks kõrgkoolidiplom taskus, asusin õppima ERKIsse, hilisemasse kunstiakadeemiasse sisearhitektuuri, hiljem graafikat. 1993. aastal lõpetasin graafikaeriala. Taas iseseisvas Eestis oli see esimene aasta, mil kogu  diplomitöö võis olla Piibli-teemadel ning siis valmisid mul vabagraafilised lehed Viive Tolli juhendamisel. Need kolm tööd «Noa laev», «Kesköö hüüd» ja «Sajandivahetus» ongi nüüd ka Gildi galeriis näha.»

Lilian-Hanna Taimla «Kesköö hüüd».

FOTO: Aime Jõgi

Kunstniku loomingus on erilisel kohal tööd püha maa Iisraeli teemadel. Neist üks õlimaal «Jeruusalemm, mu Arm» on eksponeeritud Tartus Veski 40.

Lilian-Hanna Taimla on olnud ka kaheksa aastat, 2009–2017 projekteerimise, arhitektuuri, kujutava geomeetria ning kunstiajaloo õppejõud Eesti maaülikoolis.

Näitusesein Lilian-Hanna Taimla töödega.

FOTO: Aime Jõgi

Tagasi üles