L, 28.01.2023

Kuldne portsigar ja kasukavöö – nüüd igavesti hoiul Raadil

Aime Jõgi
Kuldne portsigar ja kasukavöö – nüüd igavesti hoiul Raadil
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Petseri vabatahtlike tuletõrjujate pealikule Herbert Matsile kuulunud kuldne portsigar, mille kinkisid talle ta kolleegid ja pereliikmed 1940. aastal.
Petseri vabatahtlike tuletõrjujate pealikule Herbert Matsile kuulunud kuldne portsigar, mille kinkisid talle ta kolleegid ja pereliikmed 1940. aastal. Foto: Kristjan Teedema

Tartlanna Luule Mats hoidis aastaid alles oma isale Herbert Matsile kingitud väärtesemed. Selle imeilusa kirjutuslauagarnituuri, mis koosneb mustast alusest tindipottide ja sulepea hoidmiseks – sulepea ise on kirjaga Graf Zeppelin ja meenutabki kujult tsepeliini. Veel kuuluvad garnituuri lehtornamendiga paberinuga ja kuivatuspaberihoidja ning üks karbike. Ja siis märkmepaberialus, mille metallist kaanel kiri «Sünnipäevaks Herbert Matsile! 17. II 1939 kaasvõitlejad tuletõrjebrigaadist».

Eesti Rahva Muuseum saab pärast uude majja kolimist inimestelt annetusi rohkem kui varem. Miks on erilised üks kirjutuslaua garnituur, kuldne portsigar, paar labakuid ja pärltikanditega kasukavöö? Need anti muuseumile üle üsna hiljuti, annetajaiks tavalised inimesed, aga esemeil kaasas hämmastavad lood.

Märksõnad
Tagasi üles