Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Teenetemärgi pälvinud muusik Oleg Pissarenko teeb mitut asja korraga

FOTO: Oleg Pissarenko kontserdil 2015. aasta kevadel. Elmo Riig / Sakala FOTO: Elmo Riig / Sakala

Palju õnne, Oleg Pissarenko! President on annetanud Valgetähe V klassi teenetemärgi. Kes oli esimene õnnitleja? Muusik oli esimese õnnitluse saanud sotsiaalmeedias kirjanik Igor Kotjuhilt. «Püüdsin aru saada, mille puhul ta mind õnnitleb, sünnipäev on mul ju suvel, ja hakkasin uurima,» ütles Pissarenko.

Nii suure tunnustuse saamist peab Eesti džässielu üks silmapaistvaimaid edendajaid ootamatuks. «Ma teen palju erinevaid asju: ise esinen, korraldan väiksemaid ja suuremaid kontserte siin ja seal, aga niisuguses tegevuses ju ei mõtle, et keegi võiks selle eest ordeni või medali anda,» ütles Pissarenko. «Üks projekt saab läbi ja algab teine, ja kui keegi märkab seda pidevat protsessi ja peab tunnustuse vääriliseks, on see suur rõõm.»

8. juulil 1978 Narvas sündinud Oleg Pissarenko on kitarristi, helilooja, ansamblijuhi, džäss- ja rütmimuusikakultuuri aktivisti ja pedagoogina paistnud silma kogu Eestis ja ka raja taga, kuid kõige rohkem Tartus.

Tartus ja Narvas                                             

Ta on Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli rütmimuusika osakonna asutaja, juhataja ja pedagoog, kuni lahkus sügisel 2015 vabakutselise muusiku ja džässiürituste korraldaja loominguliselt käänulisele teele. Ta pühendus täiesti Tartu Jazzklubi ja Narva Jazzklubi kunstilisele juhtimisele ning Tartu džäss- ja rütmimuusika festivali IDeeJazz korraldamisele.

Detsembris 2017 andis ta Narvas ja Tartus soolokontserdi «Päris inimene». Ta oli publiku ees kahe kitarri ja oma muusikasse sobivate mõtisklustega selle üle, mida tähendab päris empaatia, päris sõprus, päris armastus ja päris muusika.

Mida teeb Oleg Pissarenko praegu? «Ma valmistan ette sooloplaati «Päris inimene», kirjutan lugusid juurde ja hakkan neid salvestama, tahan plaadi välja anda ja esitleda selle aasta lõpuks,» ütles ta.

Kuid tal on käsil ka palju muud. Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva tähistatakse mitmete üritustega, mis toimuvad tema kodukandis Ida-Virumaal.

«President annab teenetemärgid kätte Narvas 21. veebruaril, ma aitan samal päeval seal läbi viia kaks kontserti,» ütles ta. «Valmistan ette suurt suvist festivali Narvas ja Narva-Jõesuus, kuhu me toome staare mitmest riigist. Loomulikult teeme juba praegu IDeeJazzi, kuigi see on alles novembris. Ja džässiklubi õhtud jooksevad läbi aasta nii ERMis kui ka Narva kolledžis.»

Tunnustused

Presidendi annetatud Valgetähe V klassi teenetemärk ei ole ainuke Oleg Pissarenko senise tegevuse suur tunnustus.

Ta on saanud Tartu kultuurikandja 2012 tiitli kultuurikorraldaja kategoorias Tartu džässielu edendamise eest ja Eesti kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia 2013. Eesti rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid Oleg Pissarenko 2013. aasta muusikuks ja rahvusülikooli aastapäeval pälvis ta Narva kolledži kõrgeima autasu – kolledži kuldmärgi.

Tagasi üles
Back