«Just sotsiaalsest suhtlusest tulenev sõnavara võtab neist esimestest sõnadest enda alla kõige suurema osa,» märkis Astra Schults. «Ehk nagu Aristoteles väitis inimese kohta, nii on ka laps sotsiaalne elukas.»
Kas midagi annab veel teha, et mudilane end paremini väljendaks?
Astra Schults kordab, et väga tähtis on lähtuda lapse suhtlemissoovist ning seda soovi tuleb igati toetada. Vahetevahel ei häälda laps mõnda sõna õigesti. Enamasti annavad täiskasvanud siis märku, et nad saavad lapsest aru küll ning kordavad sõna siis õigel viisil üle.
«Mõnikord aga juhtub, et täiskasvanu kipub hirmsasti õpetama. Et ei ole «kanaema», on «v-vanaema»! Et ei ole «amp», on «l-lamp». Heal juhul ei juhtu midagi – laps on rõõmus ja suhtleb edasi,» kommenteeris Astra Schults. «Aga mõnel juhul võib see pidev parandamine ta suhtlemissoovi vähendada. Laps ei taha eksida ega proovigi rohkem. Aga kui ta ei proovi, siis ta ka ei harjuta.»
Lõpuks on Astra Schults päri sellega, et igas kodus on käibel armsaid väljendeid, mida terve pere lapsekeeles räägib, ning see ei tee kellelegi halba.
Kes on Kama ja millal peab Kama laulma
Minu pooleteiseaastase tütrepoja Aares Rebase sõnavara areneb tormiliselt.
Ühel laupäeval ja pühapäeval korjasin talt üles 83 sõna. Uue nädala algul lisandus ports järgmisi: kinnas, aita, akk (tähendab akent), akett (tähendab raketti, mis ühel õhtul aknast tuppa paistis) ning naan (tähendab banaani).
Muide, kop-kop kuulub Aarese sõnavarra juba päris tükk aega, aga see ei tähenda sugugi seda, mis paistab.
Kop-kop tähendab: «Hakka laulma laulu «Põdral maja metsa sees», kuna mulle meeldib sealt rida: «Kop-kop, lahti tee!».»
Aares oskab mõnikord öelda isegi neli sõna järjest: «Emme, mis-s-see on!», aga tema «Kop-kop!» on sisuliselt pikim lause, kuna tähendab palju rohkem kui «Emme-mis-s-see-on!».
Nädala keskel oli selge, et sada sõna ei ole Aarese puhul mingi piir. Ka märkasin tema arengus epohhiloovat sündmust.
Kui seni olid kõik Aarese lähedased inimesed, kes iga päev temaga kokku puutuvad, emmed – olenemata sellest, mis soost me oleme või missugusesse põlvkonda kuulume, siis nüüd on ta peres: Emme, Jann ja Kama. Jann on Jaan ja Kama olen mina, sõnast kanaema.
Ühel õhtul arvutiekraanil enda fotot nähes hüüdis poiss: Aares! Ta teab, missugune ta välja näeb ja mis ta nimi on!
Ma ei jõua seda kõike ära imestada.
Kui nüüd jaanuaris ilmus maha lumi, teadis Aares hommikul aknast välja vaadates kohe, et see on lumi, kuigi ükski pere liige ei mäletanud, et ta oleks lapsega lumest rääkinud.
Kolm päeva tagasi rääkis Aares südamelt ära suure mure ühtegi sõna kasutamata. Lihtsalt tuli, nägu pikk, peos plastkonn, mille üks jalg oli murdunud. Võttis Jannil pöidlast kinni, tiris ta toolilt püsti ja vedas kööki sahtli juurde, kus asuvad majapidamise kõige hädavajalikumad tööriistad. Ehk et Aares rääkis: «Mulle üldse ei meeldi, et sellel konnal on üks jalg teistest lühem. Jann, tee see terveks, su tööriistad on siin!» Aime Jõgi