Scandiatransplant on riikidevahelist elundidoonorlust korraldav organisatsioon, kuhu kuuluvad Taani, Soome, Island, Norra, Rootsi ning alates eelmisest aastast Eesti. Ka Virge Pall on Scandiatransplanti juhatuse liige.
Külalised tutvusid kliinikumi personali ja töökorraldusega, kuna rahvusvaheline elundivahetus põhineb paljus vastastikusel usaldusel ning Tartu Ülikooli Kliinikum on Eestis ainus haigla, kus organsiirdamise operatsioone ette võetakse.
Scandiatransplanti juhatuse esimees Bo-Göran Ericzon ütles, et nende muljed nii inimestest kui haigla keskkonnast on suurepärased ning see ongi hea koostöö alus.
Organidoonorluse üks võtmeküsimusi on ajusurmas patsiendi lähedastelt nõusoleku saamine selleks, et tema organeid võib annetada.
Soomes, Rootsis ja Norras antakse nõusolek ligi 80 protsendil juhtudest, Taanis vaid 60 protsendil. Virge Pall lisas, et Eestis oli eelmisel aastal 20 reaalset doonorit ning oleks võinud olla veel kaheksa, kuid nende kaheksa puhul nõusolekut ei saadud.
Scandiatransplanti juhatuse esimees Bo-Göran Ericzon nentis, et see on üks koht, kust tulevikus edasi liikuda – tõsta inimeste, sealhulgas meditsiinipersonali teadlikkust.
See tähendab, et meedikud alates kiirabist ja erakorralise meditsiini osakondadest kuni kõrgema etapi intensiivravi osakondadeni välja mõtleksid neil kordadel, kus patsiendi elu ei ole enam võimalik päästa, alati doonorluse võimalusele ning oskaksid õigesti tegutseda. Nii omastega suhelda kui ka ajusurmas patsiendiga ümber käia, et ta elundite tööd säilitada. Üks vale sõna või liigutus võib viia selleni, et elundeid ei saa siirdamiseks kasutada, mis omakorda tähendab, et paljud inimesed jäävad päästmata.