Ahhaa keskust külastas rekordarv inimesi

Näitus «Ahhaa, inimkehad!» kujunes mullu tõeliseks hitiks.

FOTO: Sille Annuk

Mullu 20-aastaseks saanud Ahhaa teaduskeskusele kujunes 2017. aasta läbi aegade kõige edukamaks, kui sündis nii aasta kui ka kuu külastusrekord. Keskuse uus aastarekord on 225 758 inimest. 

Ahhaa keskuse juhatuse esimees Andres Juur märkis, et selle arvuga edestatakse eelmist, 2014. aastast pärinevat rekordit ligi 8000 võrra ning üle-eelmise aastaga võrreldes oli külastajaid üle 20 000 võrra rohkem. Kasv on tulnud peamiselt perede varal.

«2017. aastal kasvas perede osakaal ja see tähendab, et pered väärtustavad üha rohkem koos veedetud aega ning leiavad tee ka meie juurde,» rääkis Juur. «Pered veedavad siin aega kahest tunnist kuni terve päevani. Ahhaa külastus annab võimaluse tegeleda millegagi, mis on huvitav igale vanuserühmale. Ei laps ega täiskasvanu ei pea siin igavust tundma, vaid kõigil on midagi teha.»

Juur lisas, et 2017. aastal on Tartu muutunud ligitõmbavaks sihtkohaks. Ahhaa külastajatest moodustavad 36 protsenti mitte-eestlased, nende hulgas on enim lätlasi. Lõunanaabrite juurest tuli külastajaid eelmisel aastal üle 44 500.

«Tihti on küsitud, kas Eesti Rahva Muuseum on meie konkurent, aga mina ütlen, et me oleme koostööpartnerid. ERMil on positiivne mõju sellele, et inimesed leiaksid tee Tartusse ja Ahhaa keskusesse. On palju neid olukordi, kus meie linna tulijad külastavad samal päeval mõlemat asutust. Sattusin ise peale ühele lätlaste kooliekskursioonile, kus lapsed jäid Ahhaasse, aga õpetajad  läksid ERMi. Mõlemad asutused täiendavad teineteist ja annavad väga hea põhjuse Tartusse tulemiseks,» arutles Juur.

Juhatuse liikme Pilvi Kolgi sõnul on suur ka korduskülastajate arv. Nimelt tervelt 40 protsenti külastajate hulgast moodustavad need, kes on varem juba Ahhaa näitusi väisanud.

«Ma julgen soovitada, et need lapsevanemad, kes tahavad oma lapsega mõtestatult aega veeta, jätku nutiseadmed koju ja tulgu siia. Meie majas ei istu lapsed ekraani taga, vaid iga eksponaadi juures leiab lapsevanem võimaluse lapsega suhelda ning teda õpetada. Muidugi on ka vastupidiseid olukordi, kus laps saab lapsevanemat juhendada,» rääkis Kolk.

Külastajarekordi sünni taga näeb Kolk mitut põhjust. Üks neist on see, et keskuses korraldati eelmisel aastal üle 40 teemapäeva ja ürituse.

«Teine põhjus on meie kaks korda aastas vahetuvad suured näitused. Sellel suvel majas olnud «Ahhaa, inimkehad!» osutus tõeliseks hitiks: see tõi meie majja meditsiinihuvilisi ja neid külastajaid, kellel lapsed on juba suureks kasvanud,» rääkis Kolk.

15. aprillini saab Ahhaas tutvuda näitusega «Ahhaa, talisport», kus külastajaid ootavad armastatud talialad. Maikuus avab Ahhaa juba uue näituse – merekoletistest.

Tagasi üles