Eesti võistkond hiilgas rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti võistkond (vasakult)Andreas Simson, Hendrik Vija, Martin Rahe, Sofia Marlene Haug, Anna Pauliina Rumm ja Daniil Vaino.
Eesti võistkond (vasakult)Andreas Simson, Hendrik Vija, Martin Rahe, Sofia Marlene Haug, Anna Pauliina Rumm ja Daniil Vaino. Foto: Andres Ainelo

Eesti õpilased saavutasid sel aastal rahvusvahelisel noorte loodusteaduste olümpiaadil (IJSO) läbi aegade parima tulemuse. Kuldmedali pälvisid Hendrik Vija Miina Härma gümnaasiumist ning Martin Rahe Tallinna reaalkoolist, kõik ülejäänud neli koondislast tõid koju hõbemedali.

 IJSO on kuni 15-aastaste õpilaste loodusteaduste võistlus, kus teadmised pannakse proovile bioloogias, füüsikas ja keemias. Lisaks kahele teooriatööle on IJSO omapäraks kolmeliikmelistes võistkondades ühiselt sooritatav eksperimentaalvoor. Igast riigist võib osaleda kuni kaks kolmeliikmelist võistkonda. 3.–12. detsembril Hollandis Arnhemis ja Nijmegenis toimunud 14. rahvusvahelisel noorte loodusteaduste olümpiaadil osales 300 õpilast 48 riigist.

Tänavu jõudis võistlus esimest korda Euroopasse ning oli kujundatud keskse teema «Vesi ja jätkusuutlikkus» ümber.

Teemast lähtuvalt käsitlesid ülesanded näiteks taimede kohastumust üleujutustega hakkama saamiseks, reovee puhastamise tehnikaid ning üle kallaste tõusvate jõgede ohjeldamist. Praktilises voorus tuli võistlejatel jälgida kingloomi ning teha järeldusi nende hakkamasaamisest erineva soolsusega vees; määrata tiitrimise teel vee soolasisaldust ning püüda soolvee ja magevee piiril soolsuse erinevuse arvelt elektrienergiat toota.

Võistkonna mentori Andres Ainelo sõnul olid ülesanded hästi läbi mõeldud ning nõudsid võistlejatelt mitte ainult üksikute faktide teadmist vaid pigem head loogilise mõtlemise ning probleemilahendamise oskust. Ta lisas, et hästi oli läbi mõeldud ka vaba aja programm, mis samuti vee ümber koondatud. Õpilased külastasid reoveepuhastit ja said palju teada Hollandi veemajandusest.

Individuaalne üldvõit läks sel aastal Venemaa õpilasele, riikide koondarvestuses oli parim Taiwani delegatsioon.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles