Mullapäeval kuulutati välja tuleva aasta muld

Aasta muld 2018 ehk segametsade punakaspruun näivleetunud muld.

FOTO: Eesti Maaülikool

Eesti maaülikoolis toimunud mullapäeval kuulutati täna 2018. aasta mullaks segametsade punakaspruun näivleetunud muld.

Näivleetunud mullad on ühed Lõuna-Eesti viljakaimad, millel levivad peamiselt võimsate kuuskedega segametsad. Samuti on need hinnatud seenemetsad, märkis Eesti maaülikooli mullateaduse professor ja õppetooli juht Alar Astover. «Kui sattuda Liivimaal ilusasse kuusemetsa, astud tõenäoliselt tulevase aasta mulla peal,» lisas ta.

Astoveri hinnangul on näivleetunud muld põllumehe parim muld Liivimaal, mis on universaalse kasutussobivusega ning millel saab kasvatada enamikku mulla suhtes nõudlikke kultuure, nagu teraviljad, kartul ja raps. Kuigi muld kipub Lõuna-Eestile tüüpiliselt natuke happeliseks minema, tehakse sellele juba ajalooliselt perioodilist lupjamist, mis taastab mulla viljakuse.

Näivleetunud muld on kujunenud punakaspruunil karbonaadivaesel liivsavimoreenil. Sellele on iseloomulik tüse huumushorisont ja kahekihiline lähtekivim – all raskema ja ülal kergema lõimisega. Näivleetunud mullad moodustavad umbes 10 protsenti Eesti maafondist, põllumajandusmaal on neid üle 20 protsenti.

Eesti mullateaduse seltsi ja Eesti maaülikooli koostöös korraldatava aasta mulla valimise eesmärk on teadvustada avalikkusele, et mullad on paiguti erinevad ning erinevad omaduste, kasutussobivuse ja väljanägemise poolest. Aasta mulda on valitud 2014. aastast.

Loe ka neid

Tagasi üles