R, 31.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ajaloolist lugemist erilisest Edasist

Raimu Hanson
Ajaloolist lugemist erilisest Edasist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
26. novembril 1982 ilmunud Edasi nr 10 000 esilehekülje fotodeta tõmmis, mille on nn üle kullanud Heidemanni-nimelise trükikoja küljendajad. Selle pidulikkuse eesmärk oli valvetoimetajalt välja meelitada «kilo šokolaadi ja kimp roose».
26. novembril 1982 ilmunud Edasi nr 10 000 esilehekülje fotodeta tõmmis, mille on nn üle kullanud Heidemanni-nimelise trükikoja küljendajad. Selle pidulikkuse eesmärk oli valvetoimetajalt välja meelitada «kilo šokolaadi ja kimp roose». Foto: Sille Annuk

​Edasis nr 10 000 leidub vist küll kõigi tollaste toimetuse palgal ajakirjanike ridu. Kokku oli neid, õigemini meid, ametis peaaegu 30. Mõnele on eraldatud rohkem ja mõnele vähem leheruumi.

Esikülg tutvustab Edasi valmimist trükikojas, autoriks  Ellu Tusti. 

Teise lehekülje ühes nurgas on avaldatud teade, et Eesti NSV ülemnõukogu presiidium on Tartu ajalehte, mille iga numbrit trükiti üle 

80 000 eksemplari, tunnustanud aukirjaga «suure töö eest töötajate kommunistlikul kasvatamisel ja nende mobiliseerimisel kommunistliku ülesehitustöö ülesannete edukale täitmisele».

Ivar Kostabi kirjutab oma nupukeses sellest, et kaubabaasi teatel on Tartu raudteejaama saabunud «mitu konteinerit importjalatseid ja vennasvabariikide jalatsivabrikute toodangut» ja et «rulasõiduhuvilistele tuli üle mitme kuu 164 rulalauda».

Populaarses rubriigis «Lugejaga vestleb» vestleb lugejaga kolmandal leheküljel Edasi tegemisest toona toimetust juhtinud Ilmar Rattus.

Neljanda lehekülje täidab lühiuudiste rubriik «Siin- ja sealpool Emajõge». Ülesande nupuke kirjutada on saanud kuulsad ajakirjanikud Lehte Pärn, Elmar Uuk, Hannes Tamme, Ülo Russak (uudis pealkirjaga «Sõnnik sai põllule»), Gunnar Kuldvere, Ivi Drikkit, Ene Puusemp, Linnar Priimägi («Psühholoogia ja kultuur»), Asta Niinemets, Karl Metsaots, Maie Kalamäe, Ivar Kostabi, Stepan Karja, Olev Anton ja Mart Kadastik.

Kostabi kirjutab oma nupukeses sellest, et kaubabaasi teatel on Tartu raudteejaama saabunud «mitu konteinerit importjalatseid ja vennasvabariikide jalatsivabrikute toodangut» ja et «rulasõiduhuvilistele tuli üle mitme kuu 164 rulalauda, see on tavalisest poole suurem partii».

See kaubandusuudis ei ole nali, mida on aga täis naljarubriigile «Herilane» antud kõrvallehekülg. Tekstid ja pildid on välja mõelnud huumorirakuke Lokaallabor, kuhu kuuluvad Malev Toom, Andrus Esko, Aimar Jugaste, Raimu Hanson, Andrus Peegel ja väheke ka Stepan Karja.

Kuuendal leheküljel ilmub tollase keelelise-meelelise keeletoimetaja Helju Valsi rubriik «Keel nii ja teisiti». Teiste hulgas teritab stampväljendite kallal hambaid toimetuse juhi asemik Sulev Uus. Kõrval on välisautorite Madis Jürgeni ja Rein Siku järjejutt kultuurireisist Kasahhimaale.

Eelviimasel leheküljel on kuulutused ja reklaam ning viimasel Vahur Kalmre «Aastamonoloog. Jaak Uudmäe», lühiuudiseid ja teadaandeid. Viimaste hulgas on ka teade kaduma läinud 75-aastasest mehest ja korrakaitsjate abipalve pealtnägijatele liiklusõnnetuse asjaolude väljaselgitamise kohta. Samalaadseid ilmub praegugi, aeg justkui ei olekski 35 aastat edasi läinud.

Märksõnad
Tagasi üles