Esialgu ei jäänud pärast hoone ehitust omanikel paneelide jaoks raha. See leiti kaks aastat hiljem.
Eelmisest nädalast ongi majal 22 paneeliga päikesejaam, mis suudab tunnis toota energiat 5,5 kilovatti.
Peedu kooli direktor Joosep Tosmin ütles, et paneelide idee ei tulnud küll otse temalt, kuid looduse rüpes paiknev kool kannab igal juhul taastuvenergia kasutamist soosivaid väärtusi.
Vahelduv pilvisus
Praegu tuleb Peedu kooli- ja kogukonnamaja kütta puudega. Ühe majaomaniku Tanel Luure selgitusel taheti paneele paigaldades ühendada meeldiv kasulikuga. Kui praegu on hoones puuküte, siis edaspidi on plaanis paigaldada õhksoojuspump, mis tavalahenduse korral kasvataks üsna palju elektriarvet.
Kuna märtsist läheb väljas aina valgemaks, tuli otsus paneelid paigaldada enne tipphooaega. Päikesejaama paikapanek läks maksma 8000 eurot, lisaks käibemaks. Luure ütles, et paneelide paigaldamisega polnud peamine eesmärk, et kunagi ei peaks enam raha maksma, vaid soov oli vähendada puudega kütmist.
Eile oli Tartumaal valdavalt pilvine ja sombune ilm, korra tuli ka päike välja. Luure ütles, et teisipäeval oli päikesejaama võimsust tunnis valdavalt 200 vatti. Kui päeval korraks päike välja tuli, oli võimsus 1,7 kilovatti. Kui ilm on liiga pilves, võib juhtuda, et paneelid elektrit ei tooda. «Meile pole oluline, et see tasuvusperiood oleks viis või kümme aastat – fakt on see, et 2030. aasta lõpuks oleme igal juhul plussis,» lausus ta.
Kõige rohkem saab päikesepaneelidest elektrienergiat Luure kinnitusel vahelduva pilvisusega ilmaga: lisaks sellele, et päike paistab paneelidele, peegeldab see pilvedelt valgust tagasi.