«Üllatusega avastasin, et Tartu kunstimuuseum ja Eesti kunstimuuseum tähistavad oma sünnipäeva samal päeval, 17. novembril,» ütles direktor Signe Kivi. «Tunnistan, et ei teadnud seda varem. Meie tähistame oma 77. sünnipäeva ja Kumu tähistab oma 98. sünnipäeva. Palju õnne mõlemale!»
Mis on Tartu kunstimuuseumi direktori õnnenumber? «Mu oma sünniaasta lõpeb samuti seitsmega ja mulle meeldib see number,» ütles Signe Kivi. «Mulle meeldib ka 10 lapsepõlvest peale ja 5 samuti. Ja veel meeldivad mulle peegelduvad numbrid, nagu näiteks 19 ja 91 või 21 ja 12.»
Külastajaid ootavad üllatused
77. aastapäeva puhul ootavad 17. novembril külastajaid näitusemajas raeplatsi serval mitmed üllatused. Muuseum teeb uksed lahti nagu tavaliselt kell 11, aga kaks esimest tundi tervitab tulijaid direktor. «Paljud inimesed võib-olla sooviksid suhteliselt uue direktoriga silmast silma kohtuda ja üht-teist küsida,» ütles Signe Kivi.
Külastajatele on päeva jooksul sissepääs kõikidele viltuses majas välja pandud näitustele tasuta, samuti ootab näitusekülastajaid muuseumipoes väike kingitus. Mis see on, soovis Signe Kivi jätta üllatuseks. «Ei saa öelda,» ütles ta.
Näitusi on neli, kõik eriilmelised. Uusim neist on alles 10. novembril kolmandal korrusel avatud «Julie Hagen-Schwarz. Eesti esimene naiskunstnik». Millised on märksõnad, mis annaksid edasi praeguste näituste olemuse? Signe Kivi sõnastas need alljärgnevalt.
«Julie Hagen-Schwarz»: klassikaliselt ilus, hariv ja emotsionaalne; positiivne laeng garanteeritud. «Muuseumi koreograafia»: ootamatu, vajab kaasamõtlemist ja süvenemist, oma liikumise jälgimist muuseumis. Sten Eltermaa näitus projektiruumis: kokkusurutud Brüsseli emotsioon, klaasine ja meile kauge. Art Allmäe «Paint it Black»: julm ja karm sõjavastane reaalsus; masendav, aga vajalik teema; karm näitusekogemus.