Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Karlova teatri «Öökuninganna» teeb publikule mitu üllatust

Liina Tennosaar ja Martin Tikk mängivad Karlova teatri saalis «Öökuningannat». Publiku pingiread on tõstetud lavale. FOTO: Kristjan Teedema

Karlova teater teeb seekordse esietendusega mitu üllatust. Kõigepealt – see uks, mis avaneb Tähe tänavale, jääb publikule «Öökuninganna» etenduste ajal kinni, sisenemiseks tuleb minna parempoolse külgukse juurde. Teiseks – istmeread on lavale tõstetud ja mänguplats dekoratsioonidega asub istmeridade asemel. Kolmandaks … Neljandaks … Ja viiendaks …

Ei sobi reeta kõike, mida vaatajaid ootab ees Piret Jaaksi kirjutatud, Helen Rekkori lavastatud ning Liina Tennosaare ja Martin Tiku mängitud «Öökuninganna» vaatamisel. Reetmist tuleb niigi palju elus ette ja selles põnevusloos samuti.

Ooperistaar ja sotsiaaltöötaja

Nooruses välismaa ooperiteatrites laulnud Elli (Liina Tennosaar) peab pärast traagilist sündmusteahelat kohanema eluga Eestis, olles iga päev tunnistajaks oma paratamatule allakäigule. Põnev ja saatuslik sündmustik vallandub noore sotsiaaltöötaja Jakobi (Martin Tikk) ilmumisega Elli lävepakule.

Lavastus kõneleb ühteaegu humoorikalt ja traagiliselt kahe elusaatuse näitel hingede kokkupõrkest ja lahtitõukest, «parim enne möödas» hirmust ning sellest, mis meist maha jääb, kui oleme kord läinud.

Lavastaja ja näidendi autor

Lavastaja Helen Rekkori sõnul võlus teda «Öökuninganna» tekstis võimalus vaadelda, kuidas kahe inimese vahel võib tärgata empaatia, usaldus ja sõprus vaatamata põlvkondade vahelisele lõhele ja asjaolule, et mõlemal karakteril on luukeresid kapis rohkem kui üks. «Näidend on põnev, hoogne, humoorikas ja traagiline,» lisas ta. «Tekst tõstatab väga olulisi teemasid, sealhulgas lähisuhtevägivald.»

Krimkasugemetega draama autor Piret Jaaks ütles, et soovis kirjutades pakkuda tugevat rolli eesti naisnäitlejale. «Olin mõelnud pikalt, et miks eesti kaasaegses dramaturgias on niivõrd vähe tõeliselt suuri rolle 40+ aastais naisnäitlejatele, kuid ei suutnudki selle küsimusele ühest vastust leida,» lisas ta. «Ühel hetkel mõistsin – see roll tuleb mul endal kirjutada. Mul on eriliselt hea meel, et sellesse astus niivõrd võimas draamanäitleja nagu Liina Tennosaar.»

Särava näitlejanna kõrval on lavastuses «Öökuninganna» Viljandi kultuuriakadeemia 11. lennu näitlejate hulgas lavakunsti õppinud Martin Tikk, kes on publiku ees olnud tosinas rollis. Liina Tennosaare kümnete ja kümnete osatäitmiste hulgas on võimsaimad näiteks «Mägede iluduskuninganna» Maureen (1999 Vanemuises) ning «Fanny ja Alexanderi» Helena Ekdahl (2014 Vanemuises).

«Öökuninganna» kunstnik on Maarja Pabunen ja helilooja Ardo Ran Varres. Esietendus on Karlova teatris (Tähe 66) 16. novembril kell 19. Novembris on veel vaid viis etendust.

Tagasi üles
Back