RMK katsetas sama meetodit neljahektarisel alal ja see ebaõnnestus, nentis ta. Põhjus oli selles, et veetaset ei õnnestunud ühtlaselt tõsta soovitud kõrgusele.
Karofeld lisas, et Kanadas on seda meetodit edukalt rakendatud juba tuhandetel hektaritel, soovitud tulemuste saavutamiseks on aga vaja kaasata sooteadlasi. Kanadalased on oma meetodi kuluks arvestanud ligikaudu 600 eurot hektari kohta. Niisiis võiks ideaaljuhul euroliidu toetusest jaguda üle 9000 hektari taastamiseks.
Kohv juhtis tähelepanu sellele, et jääksood asuvad sageli asulate lähistel ja mahajäetud jääksoode kuiv turbapinnas on väga tuleohtlik. Tartu ümbruses leiab selliseid näiteks Melliste, Ilmatsalu ja Tähtvere piirkonnas.
Kümmekonna aasta eest oli suur põleng Moskva lähistel kuivendatud soodes, nii et suits mattis metropoli nädalateks ja toss jõudis idatuulega isegi Eestisse. Nüüd on venelased hoogtöö korras kuivenduskraavid sulgenud ning kuivendatud turbamaad taas niiskeks muutnud.
Väärt eksportkaup
Eesti turvas on Euroopas hinnas, sest see on ühtlase hea kvaliteediga. Mõni võib ju öelda, et peame turvast kohapeal väärindama, ent toitainesegu ja väetist eelistavad taimekasvatajad lisada vastavalt taimeliigile ise.
«Kui tootjal on tarvis kasvatada jõuludeks miljoneid jõulutähti, siis nad ei saa turbasegu kvaliteedi ja tarneajaga riskida,» selgitas Karofeld.
Samal ajal võitlevad mõned sealsed keskkonnakaitsjad jõuliselt Baltimaadest tuleva turba vastu. Kas tegu on siira rohelise mõtteviisiga või poliitilise lobitööga, jäägu igaühe otsustada.
Turvas on suurepärane looduslik tooraine ja jääksoode korrastamisel saab seda kasutada keskkonnasäästlikult, on Karofeld veendunud.