Selle põhjuse on mehe sperma kas väga halvas kvaliteedis või väga väikeses või olematus spermatosoidide arvus või nende kehvas ehituses või liikuvuses. Enamasti peitub põhjus mitme näitaja kombinatsioonis.
Neil paaridel on ainus võimalus, et naine rasestuks ja saaks ise lapse ilmale kanda, doonorisperma kasutamine.
«Kahjuks pole me viimase aastaga saanud ühtegi uut spermadoonorit, meeste huvi doneerimise vastu on väiksem kui paaride huvi spermadoonori abil last saada,» selgitas Andrei Sõritsa.
Kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seaduse kohaselt ei ole lubatud ühelt doonorilt võetud sugurakkudega saada Eestis üle kuue lapse. Doonorite vähesuse tõttu on paljudel Elite erakliiniku spermaloovutajatel see arv täis ning Eestis ei saa nende rakke enam kasutada. Niisiis on abivajavate paaride jaoks spermadoonorite valik praegu üsna piiratud.
Suurem kompensatsioon
Sellele mõeldes on Elite kliinik tõstnud ka spermadoonoreile mõeldud kompensatsiooni.
Alates novembrist on see 100 eurot ning makstakse välja kahes järgus: kõlbliku loovutamise järel 50 eurot ning pärast nelja kuu möödumist, kui infektsioonide kohta tehtud kordusanalüüsid on kõik korras, veel 50 eurot.
Spermalabori bioloog ja juhataja Andre Taimalu selgitas, et spermat ei tohi kasutada enne, kui karantiiniaeg on möödas, sest infektsioonidel on peiteperiood.
«Seda aga, mitu korda spermat anda, kas üks või kümme, seda otsustab doonor ise,» märkis Taimalu.
Niisiis saab neljakuulise loovutamisperioodi jooksul doonor käia iga nädal ühe korra spermat loovutamas. 50 eurot saab ta kohe kätte. Ning kui perioodi lõpus on kõik kordusuuringute vastused samuti korras, saab ta iga korra eest veel 50 eurot.