Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Loodusmuuseum võtab fookusesse liikide massilise väljasuremise

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Euroopa naarits, Eesti metsade hääbuv liik.
Euroopa naarits, Eesti metsade hääbuv liik. Foto: Egert Kamenik

Tartu ülikooli loodusmuuseumis avatakse 18. oktoobril kell 16 näitus «Kaduvate liikide kannul», mis võtab terava tähelepanu alla liikide kuuenda väljasuremislaine.

Hinnangute kohasel võib aastaks 2050 välja surra isegi kuni kolmandik praegu elavatest liikidest. Kõikide loomade hulk Maal on viimase neljakümne aasta jooksul vähenenud ligi 50%.

Liikide massilist väljasuremist on maailma ajaloos aset leidnud varemgi, siis on need toimunud aga ennekõike kliimamuutuste või suure vulkaanilise aktiivsuse tõttu.

«Praegust väljasuremislainet eristab varasematest see, et siin peetakse peasüüdlaseks inimest,» rääkis looduskaitsja ja näituse kuraator Rein Kuresoo. «Liikide väljasuremise põhjused on üha enam inimtegevusest tingitud või selle poolt võimendatud: keskkonnareostus, võõrliikide levik, kliimamuutused,» lisab Kuresoo.

Näitus «Kaduvate liikide kannul» koosneb mitmest osast. Muuseumi püsiekspositsioonis ringi jalutades saab nutiseadmest uurida 40 maailma loomaliigi haruldaseks muutumise lugusid ning seda, mida on tehtud nende säilitamiseks.

Ajutiste näituste ruumis on üles seatud näitus «Eesti metsa kaduvad liigid», kus saab tutvuda Eesti metsa arenguetappidega noorest metsast põlismetsani ning teada saada, mil moel mõjutab metsa majandamine meie metsade looduslikku mitmekesisust. Külastaja kohtub näitusel ka selliste Eesti metsa hääbuvate liikidega nagu näiteks lendorav, must-toonekurg ja euroopa naarits. Mängida saab hariduslikku arvutimängu Eesti metsa elujõust ning loodud on liigilise mitmekesisuse kahanemise põhjuseid tutvustav õppeprogramm koolidele.

Näitus jääb avatuks järgmise aasta 31. oktoobrini. Selle on koostanud Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kuraatorid on Riste Keskpaik ja Rein Kuresso ning idee autor Andro Truuverk. Näituse kujundas Margot Sakson, digitaalse näituse teostajad Allan Zirk ja Nunoosius OÜ. Arvutimängu lõi näituse jaoks 5D Vision OÜ.

Näituse valmimist toetas Keskkonnainvesteeringute keskus.

Tagasi üles