Mittetulundusühingu Liikumisretsept tegevusega on kursis kõik Tartu perearstid. Mõned on kinnitanud, et asuvad füsioterapeutidega kindlasti koostööd tegema, kuna näevad oma nimistus kas krooniliste liigeskaebuste ja alaseljavaluga inimesi, samuti neid, kel on normaalne ainevahetus häiritud, kes on kas ülekaalulised või põevad teist tüüpi diabeeti ning kelle südame- ja veresoonkonnahaiguste risk on suur. Kõiki neid haigusi suudab regulaarne kehaline aktiivsus ravida või leevendada.
Üks neid perearste on Hiie Karelson.
«Liikumise olulisust on raske üle hinnata ning kasulik on see igasuguse terviseprobleemi korral,» ütleb ta. «Liikumisretsepti ja patsientide peale mõeldes pakkusin välja veel depressiooni ja ärevushäirega inimeste grupi, kuid mõistan, et kohe algul ei jõua need füsioterapeudid kõigiga tegeleda.»
Kuidas retsept kätte saada?
Liikumisretsepti saab välja kirjutada näiteks perearst, kes saadab patsiendi liikumisnõustamisele ehk mittetulundusühingu Liikumisretsept füsioterapeutide Eeva-Liisa Sibula või Eda Vallimäe juurde.
Neil on aega inimest kuulata ning tema elustiili ja harjumuste ning kaebustega end kurssi viia. Ja et mida inimene ka ise soovib, mis on ta eesmärk.
Arutatakse läbi, kas tema tervist arvesse võttes sobib talle kõige enam jõutreening, tasakaalutreening või aeroobne treening ning mis on vastunäidustused.
Seejärel on patsiendil võimalus end kirja panna Tartu kahes spordiklubis peetavatele ravitreeningutele, mille kuutasu on odavam spordiklubi tavapärasest kuutasust.
Ravitreeningurühmi on kahte liiki: treeningud krooniliste liigesekaebuste või alaseljavaluga inimestele ning treeningud häiritud ainevahetuse all kannatajatele.