Kuna varem pole Gustavis kurte töötajaid olnud, on noored naised loonud Siim Liivamägi sõnul avatud pinna, et edaspidi veelgi rohkem puudega inimestele tööd pakkuda. Liivamägi arvas, et Gustavi tootmisjuht ja peakondiiter vajasid kohanemist isegi rohkem kui kuulmispuudega töötajad, kuna töö laad natukene muutus ja üle tuli vaadata sisekorrareeglid.
Kui midagi saab valmis ja ahi teeb häält, siis kurt töötaja seda ei kuule. Sellest tuleb teisel kolleegil vaegkuuljale näiteks õlale patsutamisega märku anda. «Need on sellised väiksemad reeglid, mis kujunevad välja orgaaniliselt,» rääkis Liivamägi.
Puue pole takistus
Sotsiaalkindlustusameti selle aasta alguse andmete põhjal on vanuserühmas 16–64 eluaastat puue 62 740 inimesel, nendest töötab 18 791. Töötajatel pole tööandjale kohustust öelda, kas tal on puue või mitte, kui see ei sega töötamist.
Gustavi kaubamärgi kooke ja torte valmistav OÜ Mattias Cafe on paarisaja töötajaga firma, kellele on puudega inimeste tööle võtmine uus kogemus. Paljudel suurtel ettevõtetel on kogemust rohkem ja puudega inimeste osakaal töötajate hulgast moodustab märgatava osa.
Üks neid ettevõtteid on 3000 inimesele tööd pakkuv Rimi, kus umbes 10 protsenti töötajaid on puudega. Paarkümmend neist on vaegkuuljad.
Rimi töökeskkonna juht Egne Kurvits ütles, et ettevõttesse tööle asumisel ei ole puue ega vähenenud töövõime takistuseks, kui inimene tahab tööd teha ja sellega toime tuleb.
Kurvits kinnitas, et puudega inimesed on väga tublid ja lojaalsed töötajad, keda Rimi on rakendanud mitmel ametikohal. Aeg on tema sõnul näidanud, et vaegkuulja saab ideaalselt hakkama kassatööga. Sama tööga tuleb toime ka liikumispuudega töötaja.