Andres Salumets räägib viljatusravist

Risto Mets
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Professor Andres Salumets.
Professor Andres Salumets. Foto: Mihkel Maripuu

Täna peab Tartu Ülikooli professor Andres Salumets ametisse asumise loengu, mis räägib viljatusest ja selle ravist. Huvilised on oodatud kuulama loengut «Reprodukstiivmeditsiini perspektiivid» kell 16.15 TÜ aulasse.


Reproduktiivmeditsiini üks olulisem väljund on lastetuse ravi. Kuigi perekonna viljatuse probleem võib esmapilgul jääda ühiskonnas märkamatuks, puudutab see tegelikult väga paljusid perekondi, kinnitas Salumets ülikooli pressiesindaja vahendusel.

Varasemad uuringud on näidanud, et meditsiinilisi probleeme laste saamisel esineb kuni 10 protsendil perekondadest ning viljatuse põhjused jagunevad naiste ja meeste vahel enam-vähem võrdselt.

Viljatuse sagedase esinemise üks põhjus on ka inimeste üldine reproduktsiooni madal tõenäosus ja viimastel aastakümnetel aset leidnud meeste viljakuse vähenemine.

Ravis kasutatakse valdavalt kehavälist viljastamist, mille korral viljastatakse naise munarakud väljaspool naise organismi ja saadud embrüod siiratakse emakaõõnde. Sellisel meetodil sündinud nn katseklaasilapsed moodustavad Eestis juba kuni kolm protsenti kõikidest vastsündinutest.

Kahtlemata on tänapäevane viljatusravi muutmas meie ettekujutust laste saamisest tulevikuühiskonnas ja selle sotsiaalset tähtsust. Milliseks aga kujuneb reaalne tulevikumeditsiin, on praegu veel küllaltki raske ennustada, selgitas Salumets.

Professori inauguratsiooniloengus käsitletakse paaride lastetuse meditsiinilisi põhjuseid, tänapäevaseid lastetusravi meetodeid, teaduse saavutuste suunavat mõju meditsiini edasisele arengule ja lastetusravi sotsiaalseid mõjusid.

Andres Salumets lõpetas 1993. aastal Tartu Ülikooli bioloogia-geograafiateaduskonna biokeemia erialal ja 1995. aastal sama teaduskonna magistrantuuri samuti biokeemia erialal.

Magistrantuuriõpingud toimusid osaliselt Uppsala ülikoolis. Doktoriväitekirja kaitses Andres Salumets 2003. aastal Helsingi ülikoolis füsioloogia erialal. Väitekirja teemaks oli viljatusravi tulemuslikkust mõjutavad tegurid.

Alates 2003. aastast on Andres Salumets töötanud Tartu Ülikoolis, arstiteadukonna naistekliinikus teaduri, vanemteaduri ja dotsendina ning loodus- ja tehnoloogiateaduskonna molekulaar- ja rakubioloogia instituudis ja Eesti geenivaramus teaduri ja vanemteadurina.

2010. aastal valiti ta Tartu Ülikooli arstiteaduskonna professoriks nii üld- ja molekulaarpatoloogia instituudis kui ka naistekliinikus. Praegu juhatab ta Tartu Ülikooli osalusega reproduktiivmeditsiini tehnoloogia arenduskeskust, mis tegeleb uute viljatusravi tehnoloogiate arendamisega.

Salumets on tegelenud reproduktiivmeditsiini valdkonnaga juba rohkem kui 15 aastat. Tema teadustöö peamised teemad on olnud naise ja mehe viljatuse põhjuste selgitamine, inimese reproduktsiooni molekulaarsete mehhanismide uurimine ja ennekõike emaka limaskesta bioloogiliste omaduste tundmaõppimine, ainevahetuse ja inimese viljakuse omavaheliste seoste analüüs, viljatuse diagnostika markerid, kehavälise viljastamise edukust mõjutavad tegurid ja sünnieelne diagnostika.

Lisaks sellele on Salumetsal pikaajaline kliiniline kogemus lastetusravi laboriprotseduuride tegemisel.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles