Päevatoimetaja:
Henn Uuetoa
+372 739 0300
Saada vihje

Vähiliit kutsub tasuta nahaarsti vastuvõtule

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pigmendilaik, mis pealtnäha on sümmeetriline ja ohutu, kuid juba keskosast muutunud ja tegelikult melanoom.
Pigmendilaik, mis pealtnäha on sümmeetriline ja ohutu, kuid juba keskosast muutunud ja tegelikult melanoom. Foto: Karin Hussar

Nahaarst Karin Hussar teab, et melanoomihirmu tõttu on inimeste huvi tasuta kontrolli pääseda suur. Nahavähki osatakse karta juba küll. Järjekordne tasuta vastuvõttudele kirjapanek algab ka täna.


Dr Karin Hussar  on ühes varasemas nahavähi ennetamise kampaanias patsiente tasuta juba nõustanud. Ta ütleb, et igale inimesele on aega 15 minutit, tulija saab mure ära rääkida ja arst kahtlased kohad mikroskoobiga üle vaadata.

«Me saame öelda, kas inimene võib rahuliku südamega koju minna või peaks ta end registreerima nahaarsti vastuvõtule või nõuab olukord kiiret reageerimist,» sõnab nahaarst.

Tuhkjashall naine

Dr Karin Hussarile meenub, kuidas eelmise ennetuskampaania ajal sattus tema vastuvõtule noor naine, kes oli omapärase, tuhkjashalli nahavärvuse saanud intensiivse solaariumis käimise tulemusena.

«Kuigi ma midagi otseselt haigusele viitavat ei märganud, oli ta naha pindmine kiht muutunud eriliselt paksuks ja pigmenteerunuks,» meenutas dr Hussar. «Sellist naha enneaegset vananemist ei olnud ma varem kunagi näinud.»

Uuringud näitavad, et viimase 30 aasta jooksul on valgete inimeste haigestumine nahavähki olnud tõusutendentsiga. Sellesse perioodi jäävad ka algul just Skandinaavia maades populaarsust kogunud päikesereisid, mis viimase kümne aasta jooksul on saanud tavapäraseks Eestigi inimestele, samuti solaariumi kasutamine.

Tänavu mais viib Eesti Vähiliit koostöös Eesti Naha- ja Suguhaiguste Seltsi ning Eesti Onkoloogide Seltsiga läbi uue ennetuskampaania.

Tasuta vastuvõttudele oodatakse eelkõige neid inimesi, kes on märganud sünnimärgis muutusi, kel on hiljuti tekkinud pigmendilaik, mis erineb teistest kehal olevatest sünnimärkidest, või on mõni muu kiiresti kasvav naha uudismoodustis.

Eesti Vähiliidu projektijuht Vivian Vulp lisas, et arstid selle töö eest raha ei saa, see on nende heategevuslik panus.

Inimesed on hoolsamad

Dr Hussar ütleb, et just algstaadiumis avastatud nahavähk, sealhulgas melanoom, on ravitav. Ja lisab, et kuigi inimesed on muutunud aasta-aastalt hoolsamaks, näeb vastuvõttudel ikkagi mõnesentimeetrise diameetriga veritsevaid kasvajaid.

Küsimuse peale, kuidas pääseda arsti vastuvõtule siis, kui mõni sünnimärk näib väga lühikese ajaga oma kuju muutvat ja ootamatult kiiresti sõlmeliseks kasvavat, vastas dr Hussar, et siis tuleb kohe ühendust võtta naha- või perearstiga, kel on võimalus suunata patsient kiirkorras onkoloogiakliinikusse vastuvõtule.

Melanoomi ennetuskampaania
Tasuta vastuvõtuajad
• 11. mail kell 15.30–17.30
võtab TÜK hematoloogia- ja onkoloogiakliinikus Puusepa 8 kabinetis A108 vastu dr Karin Hussar.
• 13. mail kell 8–13 võtavad TÜK nahahaiguste kliinikus Raja 31 kabinetis B3008 vastu dr Kristi Abram, dr Liisi Sahmatova, dr Maris Keer-mann ja dr Külli Kingo.
• Registreerumine 26. ja 27. aprillil kl 9–17 tel 5350 9547.
Allikas: Eesti Vähiliit

Kommentaarid
Tagasi üles