Kadri Sikk, millised on Eestis enim levinud suguhaigused?
Kõige enam registreeritakse Eestis klamüüdianakkust. Teisel kohal on HIV. Neile järgnevad gonorröa ja süüfilis.
Saan öelda, et suguhaiguste haigestumuskordajad on alates 1990. aastatest vähenenud ning peamiselt tänu sellele, et noorte seksuaalkäitumine on vastutustundlikumaks muutunud ja kondoomi kasutatakse palju rohkem.
Üldise suguhaigustesse haigestumuse kahanemise taustal moodustab erandi HIV, mille kontsentreeritud epideemia sai veeni süstivatest narkomaanidest alguse 2000. aastal. Sestpeale on see seksuaalsel teel üha enam levinud. Tänavu on HIV näidanud paraku taas kasvutendentsi.
Kui ohtlikud on suguhaigused?
On bakteritest põhjustatud nakkused, näiteks klamüüdianakkus ja gonorröa, mis varase avastamise korral on antibiootikumidega ravitavad, kuid avastamata juhtudel võivad põhjustada viljatust, kroonilist kõhuvalu, emakavälist rasedust ja muid probleeme. Kahjuks on ka haigusi, mida ei saa välja ravida, kuid mille kulgu saab tänapäevase raviga leevendada. Need on viiruste põhjustatud haigused, nagu HIV-nakkus ja genitaalherpes.
Inimese papilloomiviiruse vastu on olemas vaktsiinid. Eriti rõõmustav uudis on see, et Eestiski hakatakse 2018. aastal tütarlapsi papilloomiviiruse vastu vaktsineerima, mis on väga oluline emakakaelavähi ennetust silmas pidades.
Kuidas võib suguhaiguse saada? Kas ka ilma seksuaalvahekorrata?
Kõik seksuaalsel teel levivad nakkused ehk suguhaigused levivad seksuaalkontakti teel. Osa nakkusi, nagu HIV, hepatiit ja süüfilis, levivad ka vere kaudu. Raseduse ajal võib ema lapsele edasi anda näiteks HIVi või süüfilise.