Ehk siis eesmärk on kinni püüda need kalad, kes jäid mõrra sissepaneku ajal selle hektari sisse. Kui nad tahavad mujale liikuda, siis varem või hiljem satuvad nad mõrrapärasse ning sealt edasi juba teadlaste uurimisobjektiks. «Idee poolest peaks ruutmõrd mingi ajaga selle ümber piiratud hektari enam-vähem tühjaks püüdma,» märkis Bernotas.
Kui sakslaste metoodika näeb ette, et süsteem jäetakse ühte kohta kaheks ööpäevaks ning viiakse seejärel edasi, siis limnoloogiakeskuse teadlased on leidnud, et Võrtsjärvel on otstarbekam hoida ruutmõrda ühes kohas kuni kaks nädalat, mille jooksul käiakse seda kolmel-neljal korral kontrollimas.
Tõsi, Vaibla lähedal võidakse piirduda nädalaga. Kui ka tänasel uuel kontrollimisel saadakse rüsadest vaid üksikuid angerjaid, pole mõtet samas kohas enam toimetada ning süsteem viiakse uude kohta, ilmselt rohkem järve keskossa.
Limnoloogiakeskus alustas ruutmõrrapüüki mullu augustis. Järve lõunaosa on läbi püütud ning tulemuste põhjal julgeb Priit Bernotas väita, et hoolimata Vaibla anomaaliast on angerjaga lood Võrtsjärves tegelikult päris head.
Mõõduangerjaid ehk 55 sentimeetrit või pikemaid «usse» on hektari kohta saadud keskmiselt 22, aga kui neile lisada ka süsteemi põhiline saak ehk alamõõdulised (suuremalt jaolt 40–50 cm pikkused) kalad, elab järves ühel hektaril keskmiselt 70 angerjat. Kõige suurem ruutmõrraga tabatud angerjas on kaalunud 1,9 kilo.
«Nii et kui selle püügivahendi põhjal vaatame, siis on kala järves korralikult. Kuidas keegi teda kätte saab, on juba teine asi,» ütles Bernotas. Ta lisas, et angerjas jaguneb suhteliselt ühtlaselt üle kogu järve ja see on ka hea, sest mida vähem kalu ühe hektari peal elab, seda paremad on nende kasvutingimused.