Nendele toob aga mõningast leevendust ranitsatoetus, mida kohalikud omavalitsused esimesse klassi minevate laste vanematele maksavad. Toetust makstakse üks kord, üldiselt lapse või vanemate elukohaandmete põhjal.
Suuremale osale linnadele-valdadele Jõgeva- ja Tartumaal pole oluline, kuhu kooli laps pannakse, kuid ligikaudu kolmandik omavalitsustest on seadnud eeltingimuseks, et laps läheks kooli samas omavalitsuses, kust ta toetust saab.
Ranitsatoetuste suurus Jõgeva ja Tartu maakonna omavalitsustes varieerub üsna suuresti, keskmiselt toetatakse koolitee alustajat 79 euroga. Heldeimad toetuste jagamisel on Vooremaa omavalitsused: Jõgeva linnas toetatakse esimesse klassi minejaid 254 euroga, Jõgeva vallas aga 200 euroga.
See pole raiskamine
Seda, et suurte toetuste tõttu hoopis omavalitsuste endi tengelpung liiga kergeks muutuks, linna- ja vallajuhid ei arva.
«Kindlasti ei ole see raiskamine. Iga lapsevanem on õnnelik, kui ta saab kooliminekuks osta lapsele uued riided, iga raha on abiks,» kommenteeris kulutust Jõgeva linnapea Raivo Meitus. Sama meelt on ka Jõgeva valla juht Enn Kurg, kes põhjendas suurt toetust tõigaga, et ka laste koolimineku kulud on parasjagu suured.
Vallale ei käiks üle jõu maksta 100 eurot toetust, kuid see teema pole olnud jõuliselt üleval, ütles Rain Sangernebo.
Mõned omavalitsused on otsustanud ranitsatoetusest üldse loobuda. Kuigi võiks eeldada, et see jääb rahanappuse taha, ei pruugi see väide alati tõele vastata. Nii on näiteks Nõo vallas, kus vallavanem Rain Sangernebo sõnul ei käiks üle jõu maksta ranitsatoetuseks sada eurot.