«Ühel päeval võtsin oma maalt korvitäie kartulit, järgmisel päeval oli sealt kõik läinud, andsin vande, et rohkem ma kartulit ei kasvata,» rääkis ta. «Viimane kartulikasvataja oli meil Anna Toropova, tal on elamisel korralik aed ümber. Aga eelmisel nädalal tegid metssead ka tema juures puhta töö, kõik peenrad on mustad, tühjad. Anna ütles, et tema enam kartulit maha ei pane.»
Pole abikõlblik töö
Metssigu ja šaakaleid on saarel palju, tõdes ka Piiri külas üles kasvanud Maie Koitmäe, kes koos kohaliku mehe Robert Sakiga rajas 2015. aasta kevadel MTÜ Piirissaare Turism.
«Võsa on neile hea pesitsuspaik,» ütles ta. «Sead tuhnivad majade ümbruse üles, šaakalid käivad õhtul üsna kartmatult ringi. Viimati nägin šaakalit juuni keskel õhtul poole kümne paiku, kõndis teine ühest külast teise.»
Läinud reedel Tartu Postimehes ilmunud uudises «Riigi rahasüst toob Piirissaarele uue hõljuki ja traadita interneti» oli kirjas, et MTÜ Piirissaare Turism saab väikesaarte programmist saare võsavabaks muutmiseks 14 611 eurot ja 50 senti toetust.
Kahjuks oli tegemist veaga: väikesaarte programmi nõukogu ettepanekus riigihalduse ministrile seisab Piirissaare Turismi projektile makstava toetuse lahtris 0.
«Väikesaarte programmis ei peetud võsa mahavõtmist abikõlblikuks,» märkis Maie Koitmäe. «Kui alustasime, tegime rahvaküsitluse, et teada saada saare suurimad probleemid. Küsitlusel osalenute arvates on Piirissaare probleem number üks võsa.»
Läinud aastal ostis Piirissaare Turism võsalõikuri, kohalik vald soetas ka oksapurusti. Nüüd oleks vaja väikest ATVd, et mahavõetud võsa oksapurustisse vedada. Mittetulundusühing oma rahaga seda osta ei jaksa.