Teinekord kardab naine, et äkki ta käitub sünnitusel mehe nähes halvasti või ei ole nii ilus, kui peaks. «Need on niinimetatud nukunaised, kelle mehed ei pruugi olla neid ilma meigita üldse näinudki,» kirjeldab Käthlin Vahtel. «Aga sünnitamise ajal, kui valu võtab kõik üle, ei ole ilul enam mingit tähtsust ning mitte ükski naine ei saa käituda sünnitades halvasti.»
Käthlin Vahtel ütleb lõpuks, et kui ajaloos tagasi minna, siis mehed on ka ammustel aegadel oma sünnitava naise kõrval olnud. Juba siis, mil lapsed saunas ilmale toodi, sest küla ämmaemandale sõna saatmine ja ämmaemanda kohalejõudmine võttis aega.
Kolm rolli: magistritöö tegija, ämmaemand ja ema
Käthlin Vahtel õppis ämmaemandaks Tartu tervishoiu kõrgkoolis ning töötas õpingute kõrval Tartu ülikooli kliinikumi sünnitusosakonnas abiämmaemandana, hiljem ämmaemandana.
Õpinguid jätkas ta Tartu ülikooli peremeditsiini ja rahvatervise instituudis õenduspedagoogika erialal. Magistritööd tehes võttis ta vaatluse alla meeste kogemused perekesksel sünnitusel, kuna usub, et meeste osalemine sünnitusel aitab tugevdada peresuhteid.
Ta intervjueeris 12 meest, kellest noorim oli 22- ja vanim 44-aastane. Info kogumisel kasutas struktureerimata intervjuud, mis tähendab, et uuritavale sõnastati teema ja paluti sellel arutleda. Mõni vestlus kestis üle pooleteise tunni, teisele ei kulunud aega üle 15 minuti.
Käthlin Vahtel kirjutas saadud intervjuud sõna-sõnalt diktofonilindilt maha, leidis sarnased sõnad ja sõnaühendid, rühmitas need kategooriatesse ja asus analüüsima.
Nii settisid välja meeste kogemused, millest üks osa oli seotud sünnitusmajas aset leidnud suhtlemisega, teine osa sellega, kuidas läks koostöö personaliga, kolmas, kuidas mehed iseendaga toime tulid, ja nii edasi. Uurimuse tulemused ei ole üldistatavad kõigi sünnitusel osalenud meeste kohta, kuid annavad ülevaate tosina sünnitusel osalenud mehe kogemustest.
Käthlin Vahtelil endal on üheksa-aastane poeg ning nelja ja poolene tütar.
«Kui sa oled ämmaemand ja lähed ise sünnitama, siis oled täiesti tavaline naine ja erialaselt ei mõtle,» rääkis ta.
Esimese lapse sünni juures viibis tal mees, kes pidas ülal end vapralt ega lahkunud kordagi oma naise kõrvalt. Teise lapse tulekul viibis abikaasa välismaal ning sünnitusmajja võttis ta kaasa õe.
«Ma ise olin olnud õega kaasas, kui tema sünnitas, ning siis ma mõtlesin, et kui mul sünnib järgmine laps, siis kutsun ka just õe, kuna meil on olnud väga hea emotsionaalne klapp.»