R, 2.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tuhat inimest jälgis turuooperit, neist pooled püstijalu

Aime Jõgi
Facebook Twitter
Comments

1938. aastal avatud Tartu turuhoone, mis sõja ajal kahel korral suuri purustusi sai, nii et vahepeal ainult müürid püsti seisid, mis aga alati uuesti üles ehitati, elas täna taas üle midagi suurt.

Tartu linna päeval korraldatud turuooperi kontsert läks täismajale, see tähendab puupüsti täis turusaalile, kus pikkadest pinkidest ja toolidest puudu tuli ning rahvas ka uste ees ja seinte ääres tihedalt koos seisis.

Väga palju oli kuulajate hulgas eakamat rahvast, hallipäiseid prouasid ja härrasid, kelle riietusest oli näha, et nad olid tulnud suurele sündmusele. Aga kohal olid ka pered sülelaste ja beebidega ning noored inimesed.

Turuhoone kõrge lae all hõljuvast kala- ja lihalõhnast hoolimata mängis püünel valge klaver, laulsid koorid ja solistid.

Iga esitus teenis sooja vaimustuskahina ning pärast lõpulugu, milleks oli joogilaul ooperist Traviata, ei tahtnud aplaus tükil ajal lõppeda.

Esitusel olid Ernesaksa, Verdi, Donizetti, Massenet`, Arro ja Normeti, Lehári, Mozarti, Kálmáni, Bizet` ning Gounod` väga tuntud ooperi- ja operetilood ning kõike lauldi eesti keeles.

Esinesid Vanemuise teatri solistid sopran Karmen Puis, metsosopran Valentina Kremen, sopran Merle Jalakas, tenor Rasmus Kull, bass Märt Jakobson ja bariton Jaan Willem Sibul.

Turuhoone ooperikoori moodustasid Tartu meeskoor Akadeemiline Emajõgi ja naiskoor Emajõe Laulikud. Dirigeerisid Karin Raamat ja Vilve Maide. Klaveril saatsid kontsertmeistrid Katrin Nuume ja Piia Paemurru. Vahetekste luges Hannes Astok.

Kuigi lõpupoole tundus osadele seisjatele, et õhku jääb turuooperis väheseks, polnud kahtlust, et tunniajane kontsert tõi väga paljudele inimestele suurt rõõmu heast muusikast, mida sai kuulata ebatavalises kohas ja piletiraha maksmata.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles