Arheoloogid leidsid sealt ligi 70 matust ning kuna inimesi oli ka üksteise peale maetud, osutab see, et kalmistu oli kasutuses väga pikka aega, ütles Martin Malve.
Arheoloogide hinnangul on see olnud keskaegne tavakalmistu, kuhu on maetud nii mehi, naisi kui lapsi. Alaealiste osakaal matustes on siiski suurem, kuid see oli sel ajastul ka tavaline. Paljud laste luustikud olid pinnase tõttu ka täiesti ära lagunenud. Erilisi patoloogiaid või lahingutegevusele viitavaid vigastusi skelettidel ei paistnud.
Küll avaldas teadlastele muljet hauapanuste rohkus. Nii nimetas kaevandis askeldanud Janika Viljat, et ühe naise juurest leiti üle kümne eseme, nende seas oli ripatsmünte, ripatseid ja nõelakoda. Üldjuhul pole kihelkonnakirikute juurde maetud inimestele nii rikkalikke hauapanuseid kaasa pandud, näiteks kahe aasta eest kaevati Nõo kirikaias ja seal oli panuseid õige napilt.
Rikkalikud hauapanused
Kodaveres leiti rohkelt sõlgi, samuti 12.–13. sajandist pärinevaid ristripatseid (pildil), helmeskeesid ning keskaegseid münte. Esmalt uuriti leide Tartus koos ülikooli arheoloogiakabineti juhataja Heiki Valguga, kelle hinnangul pärinevat leiumaterjal valdavalt üleminekuajast ehk muinasaja lõpust ja keskaja algusest (12.–13. sajand).
Kuna leidude ning luude põhjalikum analüüs seisab veel ees, ei saa täpsematest dateeringutes praegu rääkida, kuid Martin Malve sõnul osutavad mitmes kihis paiknevad matused, et ilmselt on kasutatud kalmistut kogu keskajal ning tõenäoliselt on surnuaed selles kohas asunud 12.–17. sajandini.
Ühtlasi võib taasleitud kalmistu anda väärt teavet kogu piirkonna vanema ajaloo kohta. Nimelt on teadmata Kodavere keskaegse kivikiriku asukoht. On küll pakutud, et see võis jääda praeguse, 18. sajandi teises pooles ehitatud pühakoja alla, see aga paikneb avastatud kalmistust mõnisada meetrit kaugemal järve pool.
Uute andmete valguses võis aga vabalt olla, et tegelikult asuski 17. sajandil Poola-Rootsi sõdades maatasa tehtud kivikirik hoopis leitud surnuaia juures.
TEETÖÖD
Riigimaantee nr 43 Alatskivi-Kodavere lõigu rekonstrueerimine
- Tööd käivad selle aasta aprillist novembrini.
- Tööde teostaja Trev-2 Grupp.
- Maksumus 3 567 360 eurot.