Kunstnik maalis Tartut, et seejärel ära kolida

, Tartu ülikooli kunstiajaloo magistrant
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Maalid Peeter Krosmanni näituselt.
Maalid Peeter Krosmanni näituselt. Foto: Sille Annuk

​E-Kunstisalongis on avatud Peeter Krosmanni maalinäitus «SisseVaadeVälja», mis tutvustab kunstniku viimase kahe aasta Tartu-teemalisi maale. Tegemist on Emajõe Ateena tuntud paikade jäädvustustega mitte nii väga tuttavlike vaatenurkade alt.

Krosmann on tähetorni, Jaani kiriku, Lossi tänava ja Karlova vaataja ette toonud vaadetena märksa ebatavalisematest kohtadest, kui linlased neid muidu märkavad. Jäädvustatud paigad on kunstnikule kõige tuttavamad, sest ta möödub neist iga päev, kui linnas ringi liigub.

Ka näituse pealkiri «SisseVaadeVälja» viitab kunstniku sissevaatele oma kodulinna. Krosmanni sõnutsi tahtis ta Tartut veel korra üles maalida, enne kui siit ära kolib. Ärakolimine on ühtlasi viide pealkirja teisele osale. (Peeter Krosmann ei soovinud praegu veel täpsustada, kuhu, millal ja miks ta Tartust lahkub - toimetuse märkus.)

Modell ja peategelane

Krosmanni maalide modell on küll Tartu, kuid teose peategelane on hoopiski valgus, kas siis talviselt järsk päikesepaiste, hämar õhtune või ere suvine.

Valgusekäsitluse abil ärkavad ellu ka linna kõik värvid, mida teoseid uurides võib avastada erakordselt rohkesti. Tartu laotub vaataja ette kireva värvispektriga, mis kutsub kodulinna avastamata palesid märkama.

Lisaks õlimaalidele on näitusel ka kolm õhulist Karlova vaatega akvarelli. Neis on linnaosale omast rõkkavat rohelust ning aimuvad kohavaimu ajas muutuvad ja muutumatud eripärad.

Maalid valmisid pikaleveninud kevade tõttu kunstniku ateljees, kus kohavaated on mälupiltidena taaselustatud lõuendil.

Inimesteta pildid

Peaaegu kõikidelt Krosmanni näituse maalidelt puuduvad inimesed. Linn on inimtühi, kuid sealjuures ei tekita see muljet elutusest või absoluutsest vaikusest – värvide rohkus ja hoogne pintslikiri annavad teostele nii palju rütmi ja elavust. 

Vaataja pilk rändab ühelt vaatelt teisele, lavastades talle oma isikliku loo assotsiatsioonide ajel äratuntavast linnaruumist.

Peeter Krosmann

• E-Kunstisalongis (Tehase 16) on välja pandud Peeter Krosmanni näitus «SisseVaadeVälja».

• Peeter Krosmann on sündinud 27. aprillil 1971 Pärnus.

• Õppinud Tartu ülikooli maalikunsti osakonnas.

• Täiendanud end Helsingis, Riias ja Tšehhis.

• Näitustel osalenud aastast 1995.

• Aastast 1999 töötab õpetajana Tartu kunstikoolis.

• Tartu kunstnike liidu liige aastast 2000.

• Eesti maalikunstnike liidu liige aastast 2014.

• Pälvis 2015. aastal Ado Vabbe nimelise kunstipreemia.

• Näitust «SisseVaadeVälja» saab E-Kunstisalongis vaadata 30. juunini.

Allikas: E-Kunstisalong

Tagasi üles