Tagasiside puudutab geenidoonorite elustiilihaigusi, rinnavähi ja südameinfarkti riski ning seda, kuidas organism reageerib ravimeile ehk farmakogeneetikat.
Ka alustatakse sel sügisel umbes 2000 geenidoonori mikrobioomi uuringut – doonoreid hakatakse tagasi kutsuma ning neil palutakse anda lisaproove.
Mis on geeniteabes ohtlikku
Kas selles võib ka midagi ohtlikku olla, et inimesed neist geenidest nii rahutuks muutuvad ning ootustest ja võimalustest elevil on?
«Geneetilist infot kiputakse üle tähtsustama,» vastab Esko, kui midagi üldse ohuks nimetada.
Ning seletab, et kirvemeetodil lähenedes võiks öelda, et pool meie tervise heaolust on määratud geenidega ja teine pool keskkonnaga, milles elame. Piltlikult öeldes, väga halbade eluharjumuste puhul head geenid inimest ei päästa.
Samas, hea keskkonna, õige toitumise ja tervisliku elustiiliga saab halbade geenide mõju parandada. Või kompenseerida või ennetada.
Tõnu Esko võtab selle teema kokku nii, et geeniinfo teadmises ei ole midagi halba, kui sellesse suhtuda reservatsioonidega ja oma ootusi tagasiside osas mitte väga kõrgeks ajades.
Kõige parem ongi see, kui Su geenid on igavad, sest kui need tunduvad genoomiteaduse mõttes huvitavad, siis inimese seisukohast võib molekulaarsel tasandil midagi sootuks katki olla.
Tõnu Esko igavad geenid
Tõnu Esko, kes on oma geenikaarti uurinud, ütleb, et tema DNA on suhteliselt igav.
«Ei leidnud sealt midagi rabavat,» räägib ta. «Näiteks südamehaiguste riskist rääkides võiksime ette kujutada sadat inimest, kus sajandal inimesel on kõikides seda haigust mõjutavates geenides olemas variant, mis haigestumise riski suurendab ning kus esimesel inimesel ühtegi niisugust halba varianti ei ole. Mina olen selles jadas neljas inimene – niisiis geneetiline soodumus haigestuda, praktiliselt puudub. Kui ma aga sporti ei teeks ja sööks kolm burgerit päevas, siis aga kaotaksid mu head geenid oma mõju.»
Tõnu Esko ütleb, et kui pilved on juba taevas, siis on ju väga lihtne näha ette seda, et täna õhtul tibutab. Aga kolm kuud ette seda sadu ennustada on üpris keeruline.
Piltlikult öeldes aitabki geeniinfo ennustada seda, kas kolme kuu pärast reede pärastlõunal sajab või mitte.