Haruldane piiride tunnetusoskus
Evaldi üks eluliselt tähtsaid omadusi oli piiri tunnetus: kogu selles nõukogudeaegses virvarris säilis tal selge arusaam sellest, millal vanal viisil tööd jätkata enam ei saanud ja uus ettevõte tuli teises kohas alustada.
Aga ka see ettevõtete ring sai kunagi täis ja siis tuli ka palgaleiba teenida. Kuigi mitte lihttöölisena, vaid ikka juhtival kohal, seekord autojuhina.
Hinges aga püsis mälestus ja unistus vanadest aegadest, oma ärist, vabadusest ja vastutusest.
Ja ennäe, ka selleks andis saatus veel võimaluse.
Kuuekümne seitsme aastasena, otsekohe kui veel Nõukogude Liidu koosseisus avanesid võimalused eraettevõtluseks, otsis Evald välja oma vanad tööriistad ja asus jälle jäätist ja sinepit müüma.
Aga ega see uus liit, Euroopa Liit, olnud lahkem kui see endine.
Tartu Kommertspanga krahhis ei olnud küll Euroopa süüdi, aga sellest sai ka üle.
Väike äri ei saanud aga kuidagi üle suurettevõtte järgi seatud nõuetest – mitu ust, akent, valamut ja ventilaatorit peab sul töökojas olema.
Vanamees oli ma elumerelt koju tagasi jõudnud kalaga, mis oli küll seesama, mille ta nooruses kinni püüdis, kuid nüüd oli see lootusetult ära rapsitud, selle suurus ja vägevus olid veel olemas vaid mehe enda vaimusilmas. Tööstus pandi kinni.
Oma õnne sepp
Aga loo lõpp on siiski ilus ja õnnelik.
On suur ja ilus Balbiino, kes mõistab ja hindab vanamees Evald Rooma tehtut. Austab teda ja on tema Frigidairi külmutusseadmed isegi muuseumis välja pannud. Ettevõtte kunagine tööline Helju jäi Evaldi hooldajaks, hoides teda kuni tänase päevani, kokku 15 aastat.