Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Omanik tahab Sitika veski ümbruse kihama panna

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Veski omanik Aivar Matt näitab ülemiselt vaateplatvormilt, kuidas tulevane külalistemaja hakkab kaarduma ümber tuuliku. Selle ümbruse tahab ta korrastada ja kujundada puhkealaks. | FOTO: Sille Annuk

Viis aastat tagasi restaureeris Lõuna-Eesti ettevõtja Aivar Matt Tartu-Räpina maantee ääres Melliste külje all vana Sitika tuuleveski. Taastamistöödel vanu plaane vaadates tekkisid tal kinnistuga veelgi suuremad kavatsused.

«Head plaanid on, aga bürokraatia on suur,» nentis Matt. Lõpuks on asjad hakanud siiski liikuma.

Kaarena ümber veski

Omanikud on juba varemgi tahtnud tuuleveski ümbrust korda teha, kuid nende plaanid on püüdlusteks jäänud. Lõpuks ostis Matt tuuleveski kinnistu ära ning asus seda Euroopa Liidu toetusraha abil uuesti üles ehitama.

Aivar Matt peab silmas võõrastemaja, peosaali, kohalikku mahetoitu pakkuvat restorani ja väikest spaad. See kõik peaks mahtuma rajatavasse kahekorruselisse hoonesse, mis hakkab paiknema kaarena ümber veski.

Maakivist hoone oli selleks ajaks juba varisemisohtlik ja meenutas üht suurt hamba-auku. «Ja see tohutu prügimägi, mis sai siit koristatud … » meenutas ta.

Ostuga sai Matt enda kätte ka 1988. aastal valminud veskikompleksi ümberehitamise projekti, mis jäi toona ellu viimata. Selle järgi soovib ta nüüd kompleksi välja arendada. «Tahan rajada koha, kus inimestel oleks hea ja huvitav olla.»

Kõige selle all peab Matt silmas võõrastemaja, peosaali, kohalikku mahetoitu pakkuvat restorani ja väikest spaad. See kõik peaks mahtuma rajatavasse kahekorruselisse hoonesse, mis hakkab paiknema kaarena ümber veski.

Sissepääs 400-ruutmeetri suurusse majja tuleb läbi veski. Plaanis on selle juurde luua ka väike muuseumiosa ja õpperuumid, kus saab tutvuda tuuleveskite ajaloo ja tööpõhimõtetega. Samuti müügipunkt, kus kaubeldakse kohaliku toodanguga.

Hoonekompleksi kõrvale jääva kinnistu tahab Aivar Matt korrastada puhkealaks, kust ei puuduks ka väikene järvesilm.

«Kui jälgida, kui palju autosid praegu veski juures peatub, siis potentsiaali peaks kohal olema,» usub ta.

Mati sõnul on uudistajad nii eestlased kui ka välismaalased. Omaette küsimus on, mida neile pakkuda ja millest on nad huvitatud.

Aivar Matt on täiesti veendunud, et kui teha piisavalt hea asi, küllap siis ka huvilisi leidub.

«Kahju vaid, et detailplaneering on kolm aastat veninud,» nentis Matt, andes mõista, et kompleksi välja arendada on ta soovinud juba ammu. Lisaks sellele on Euroopa Liidu abirahade soodsamad voorud juba lõppenud.

Tartu-Räpina maantee ääres asuv 1900. aastal ehitatud tuulik püüab pilku ja meelitab rahvast peatuma. / Sille Annuk

Kutsub huvilisi kampa

Detailplaneeringu avalik väljapanek vältab 22. maist 18. juunini. Põhjendatud vastuväiteid ja muutmisettepanekuid saab esitada väljapaneku kestel kirjalikult Mäksa vallavalitsusele.

Vastuväidete laekumisel korraldab vald avaliku arutelu 18. juulil kell 17 vallamajas.

«Arvan, et sellist kohta oleks Räpina maantee äärde vaja ja ettevõtja huvi paistab olevat tõsine,» märkis Mäksa vallavanem Timo Reinthal.

Tema sõnutsi pole Tartu linnas Räpina maantee ääres just palju majutusasutusi, rääkimata linnast väljas olevatest võimalustest. «Samas on siin palju vaatamisväärsusi,» leidis ta ning loetles mõisaid ja loodusobjekte.

Kui planeeringuprotsess on lõppenud, saab arendusega edasi minna. «Siis läheb projekteerimiseks. Kes soovib kaasa lüüa, tulgu kampa,» kutsus Matt. Ta selgitas, et eesmärk on leida alale võimalikult põnev lahendus.

Tagasi üles