Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Alustada tuleb koolidest, teedest, spordihallidest ja laululavast

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Erakogu

Sügiseste kohalike valimiste kampaania osaks saavad kindlasti lubadused ehitada ja remontida. Küll teid, küll maju. Kas toetada lennukaid ideid või püüda putitada olemasolevat?

Heade mõtete linnas on alati suurelt unistatud ja unistajad on saanud veerandsaja aasta jooksul rahvalt mandaadi, kandmaks raekojas linnapea ametiketti. Nüüd on Tanel Teini eestvedamisel jõudnud valimisdebatti Reformierakonna kunagise valimislubaduse uuendatud versioon – rajada Tartusse linnahall.

Arena Tartu autorid põhjendavad, et Tartus ei ole võimalik aasta läbi katuse all korraldada suurüritusi, kontserte ja spordivõistlusi ning seetõttu oleme võrdluses teiste linnadega järelsörkijad, ettevõtjatel jääb saamata tulu üritusturismist.

Osaliselt tuleb nende väidetega nõustuda. Tuhandepealisi festivale ja kontserte pole tõesti Tartus ülemäära palju korraldatud ja üks põhjustest võib tõesti olla see, et pole sobilikku kontserdipaika.

Kuid esmalt tuleks pöörata pilgud Tartu kultuuritemplile, lagunevale laululavale, ja mõelda selle rekonstrueerimisele nii, et seal oleks võimalik korraldada suurüritusi (sh spordivõistlusi).

Tähtvere puhkepargi valmivas arengukavas on kirjas, et laululaval on potentsiaali muutuda mitmeotstarbeliste võimalustega aasta ringi toimivaks meelelahutuskeskuseks. Seda mõtet saab ainult toetada.

Laululava praegune tegevustoetus ei kata paraku isegi selle amortisatsiooni. Laulukaare all näeme roostes kandekonstruktsioone ja valgustusposte, nõlvadel ja pargis on kulunud pingid, müügipunktid on kasutuskõlbmatud. Sellistes oludes ei ole võimalik konkureerida ürituste pärast Saku suurhalli või Tallinna laululavaga.

Üks võimalik lahendus oleks laululava täielikult rekonstrueerida, mis ei piirduks ainult pinkide väljavahetamise ja konstruktsioonide värvimisega, vaid looks eeldused laululava kasutuselevõtuks vähemalt üheksa kuu kestel aastas.

See eeldab põhjalikku projekteerimist. Maailmas leidub palju kontserdipaiku, millel on mootorite abil teisaldatavad katused. Kaare ette saab projekteerida väljakuala, mida saab kasutada ka spordivõistlusteks.

Laululava on palju ligipääsetavamas kohas kui plaanitav Arena Tartu. Mõelgem ummikutele, mis tekivad sadade autode liikumisel Laialt tänavalt ja Narva maanteelt Raadile, kuhu soovivad Arena Tartu arendajad hoonet rajada.

Valimisliidu Tartu Heaks inimesed ei arva, et olukorras, kus linna põhikoolide remondiks on puudu 70 miljonit, peaks linn lähiajal kaaluma suurinvesteeringut ka laululava tarvis.

Valimisliidu Tartu Heaks liikmed on seisukohal, et linn ei peaks kulutama rohkem eelarveraha Arena Tartu projektile.

Meie ettepanek on kokku kutsuda Eesti parimad festivalide ja kontsertide korraldajad ning koorijuhid, et arutada Tartu laululava tulevikuväljavaadete üle.

Tuleb uurida, kas erasektoril on huvi võtta laululava pikemaks ajaks rendile koos investeerimiskohustusega. On kõlanud arvamus, et koos linna jätkuva toetusega võiks see olla realistlik.

Linn toetab laululava aastas 180 000 euroga. Kui uskuda Arena Tartu arendajate arvutusi, tooksid paar suurüritust selle summa kuhjaga tagasi. Küll mitte otse linnakassasse. Praegu me seda tulu ei teeni.

Juhul kui laululavale peaks leiduma kosilane, tuleks seda ümbritsevad spordipargid anda hallata linna spordirajatisi majandavale sihtasutusele Tartu Sport. Ka praeguses olukorras võiks kaaluda kahe sihtasutuse ühendamist.

Kavandatav Arena Tartu peaks eestvedajate sõnul elavdama klubispordi arengut ja looma võimalused suurvõistluste korraldamiseks. Tuletame meelde, et vähem kui kümme aastat tagasi on linn juba investeerinud esindushalli, mis nüüd kannab A. Le Coqi spordimaja nime ja mahutab üle 2000 pealtvaataja.

Lisaks on Tartu ülikoolil kavas laiendada Ujula tänava spordihoonet lootuses, et kunagi naaseb publik korvpallile kaasa elama.

Peale selle on linnal hallata mitmed amortiseerunud spordihooned. Visa hallil kukuvad aknad eest ja katus laseb läbi. Turu tänava spordihoone ehitati 1975. aastal ja see vajaks juba ammu ümberehitust.

Parematel aegadel võiks mõelda suurema ja samuti mitmeotstarbelise spordihoone rajamist just praeguse Turu tänava spordimaja n-ö vundamendile. Mitmed koolivõimlad vajavad rahasüsti. Sellises trööstitud olukorras peaks linn ennekõike keskenduma olemasoleva korrastamisele, selle asemel et võtta ette uute ehitamine.

Kaasava eelarvega 70 000 eurot linna eelarvest saanud Arena Tartu eskiisprojekt on valmis ja eestvedajaid tuleb tunnustada põhjaliku ettevalmistuse eest.

Nüüd on volikogus menetlemisel selle aasta esimene lisaeelarve, kus on tehtud ettepanek tuua eelmisest aastast 38 468 eurot üle sellesse aastasse. Projekti autorid on teinud ettepaneku kasutada alles jäänud 10 000 eurot Arena Tartu äriprojekti valmimiseks.

Valimisliidu Tartu Heaks liikmed on seisukohal, et linn ei peaks kulutama rohkem eelarveraha Arena Tartu projektile.

Valimisliidu liikmed tegid volikogus muudatusettepaneku eraldada need 10 000 eurot, et renoveerida Tartu laululava alajaamapealne seinaosa, mis on veekahjustuste tõttu lagunenud, ning parandada WC juurde viiv trepp.

Juba järgmisel aastal tuleb laululaval suurejooneline Baltimaade üliõpilaste laulupidu Gaudeamus. Oleks piinlik, kui mõni noor lagunenud trepiastmel jala välja väänab.

Kutsume valimisnimekirju üles loobuma sügisestel kohalikel valimistel valijate pimestamisest uute ja säravate lubadustega rajada uusi sildu, jalgrattateid või linnahalli ning keskenduma lahendustele, mis leiaksid puudu olevad seitse miljonit eurot Sõpruse sillale, kuus miljonit teede hooldusremondiks ja 70 miljonit koolimajade renoveerimiseks ning teeme korda olemasolevad spordihooned.

Tagasi üles