Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu kuulsa Vilde söögikoha võtab üle Vein ja Vine

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Vilde ja Vine omanike hulka kuuluvad Martin Laiapea (redelil) ja Assar Jõgar loodavad, et praegu veel ehitusjärgus kunsti- ja veinirestoran kujuneb sama menukaks, kui on nende veinibaar Rüütli tänavas. | FOTO: Margus Ansu

Pea kakskümmend aastat Tartus Vallikraavi tänavas tegutsenud Vilde lokaal läheb hingusele. Järgmisest neljapäevast ootavad põhjaliku muutuse läbi teinud ruumides rahvast baari Vein ja Vine omanikud.

Uue koha nimeks saab Vilde ja Vine, laiendiga veini- ja kunstiresto. «Ehk me poogime siia kunstiteema juurde,» selgitas Rüütli tänavas tegutseva veinibaari üks omanikke Assar Jõgar. Tema äripartneriteks on ka uues kohas Veini ja Vine teised omanikud Martin Laiapea, Mihkel Oras ja Urmas Rootsi.

Kunst, lavastused, bändid

Jõgari sõnul oli neil juba mõnda aega mõttes teha Veini ja Vine sarnane koht, kus saaks ka head sööki.

«Kosilasi on meil Vines tegelikult palju käinud ja mitmed restoraniärimehed on pakkunud, et teeme midagi koos. Aga lihtsalt seda õiget polnud me veel leidnud,» meenutas ta. «Aprillis tuli aga Priit Reiman (Vilde lokaali pidaja – toim) ettepanekuga, et teeme Vildes kardinaalse muudatuse. Paneme kokku Veini ja Vine sära ja Vilde köögi ehk teeme sellise kihvti ja mõnusa koha.»

Viimane kuu aega ongi vanas Vildes käinud suur remont ning hoone teine korrus on tundmatuseni muutunud. Kadunud on raamaturiiulid, vahetatud tapeet ning laes ripuvad uued lambikuplid. Suurt baariletti katavad valged männiokastest disainpaneelid, mida valmistab Tartu loomemajanduskeskuses tegutsev Okkastyle.

Ka punakas pubimööbel on saanud teistsuguse väljanägemise. Ainukesena jääb muutmata tagumine saal ehk talveaed, mida nüüd kutsutakse bordoosaaliks.

Laiapea sõnul hakatakse Vildes ja Vines korraldama nii Tartu kui teiste Eesti kunstnike näitusi, mis võiksid vahetuda iga paari kuu tagant. Kunagine Vilde sakstekamber ehk hilisem jahisaal muudetakse aga galeriiks, mis on maast laeni kunsti täis.

Kunagine Vilde sakstekamber ehk hilisem jahisaal muudetakse galeriiks.

Esimese näituse paneb üles kunstnik Heiki Leis, kelle hallitusepildid on löönud laineid üle maailma.

«Siia ei tule ainult kujutav kunst, vaid me plaanime ka lavastusi. Ja kindlasti hakkavad esinema head kvaliteetsed bändid,» kirjeldas Laiapea. Ta lisas, et esinejaid ei ole kohal igal nädalal, vaid siis, kui selleks on tuju ja põhjust.

«Programmi tegemine on üsna kallis. Seetõttu võiks esinejad käia kord kuus,» täpsustas Jõgar.

Vildes ja Vines hakkab toimetama ka viimased kaheksa aastat Vildet pidanud Priit Reiman. «Vine poiste tulek tähendab küll ühe ajastu lõppu, kuid kurbust mul ei ole,» sõnas ta ning tunnistas, et Vilde vajas uut hoogu.

Omanikud leti taga

Jõgari sõnul oli Vilde suurim probleem see, et kui inimesed õhtusöögi ära sõid, siis jäi maja tühjaks. «Aga meie püüame teha nii, et inimesed jääks siia heas seltskonnas veini edasi jooma,» lausus ta.

Jõgar lubas, et nii nagu on Veinis ja Vines, hakkavad ka Vildes ja Vines omanikud ise kohal olema.

Vilde vanast menüüs jääb alles vaid vanaema kook. «Menüü tuleb lühike. Eelroad, pearoad ja magustoidud. Kokku umbes 15 nimetust, sealt peaks leidma endale sobiva nii taimetoitlane kui lihasööja. Inimene saab söögi kätte kiiresti ja see on korralik restorani kvaliteediga toit,» rääkis Jõgar.

Wilde pubi avati 1998. aastal, kui selle lükkas käima Iiri ärimees Liam Allen. 1999. aasta mais avati pubi ees kirjanike Eduard Vilde ja Oscar Wilde’i kujud, mis seisavad seal tänini. Kujude koopia asub Iirimaal Galways.

Tagasi üles