Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Parim nädalavahetus tomatite istutamiseks on käes

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kuusiku talu perenaine Maret Kivi on Tartu avaturule kaasa võtnud tugevad tomatitaimed, mil juba õienupudki küljes, ning loodab, et enamik neist ka algaval nädalavahetusel kaubaks läheb. | FOTO: Kristjan Teedema

Tartu avaturul tomatitaimi müüvad köögiviljakasvatajad tõdesid kui ühest suust, et jahe kevad ja pikalt püsinud miinuskraadid on nende kulu taimede ettekasvatamisel võrreldes varasemate aastatega märkimisväärselt kergitanud.

«Taimed olid mul kasvuhoones ja seda tuli ikka väga hoolega kütta, et külm neile ligi ei saaks,» märkis Kuusiku talu perenaine Maret Kivi. Kuigi kulu on kasvanud, ei tõsta ta seepärast taimede hinda.

Öökülmad on läinud

«Inimesed ei saa sellest aru, et meie kulu on jaheda kevade tõttu suurem olnud, ja seepärast ei ole mõistlik hindu tõsta. Küll me omadega välja tuleme,» sekundeeris Maret Kivile Pärna talu perenaine Maie Alla.

Siiski ei ole jahe ja päikesevaene kevad taimekasvatusele vaid kurja teinud. «Kui kevad on soe ja päikest palju, siis kipuvad tomatitaimed ettekasvatamisel üle kasvama, vara õitsema ja isegi aknalaual pottides viljuma,» selgitas Eesti taimekasvatuse instituudi (ETKI) teadur Ingrid Bender.

Ka taimede kasvatajad tõdesid, et ülekasvamist on olnud pigem vähem kui varasematel aastatel ning Tartu avaturu lettidel potipõllumehi ootavad tomatitaimed on istutamiseks küpsed.

Enamikul neist on õienupud küljes ning mõnel on need juba lahtigi läinud.

Ingrid Benderi hinnangul on algav nädalavahetus tomatitaime istutamiseks kütteta kasvuhoonesse ideaalne.

«Teisipäeva öösel vastu kolmapäeva olid viimased öökülmad ja nädalavahetusel, mil tõotab tulla korralikult soe ilm, tasub taimed kasvuhoonesse istutada,» sõnas ta.

Tomatitaime ostmisel tasub jälgida, et selle vars oleks tugev ning taim veel ei õitseks, küll võiksid küljes olla õiepungad.

«Kui ettekasvatatud taimel on juba viljad küljes, võib taime juurdumisel tekkida raskusi. Tomatitaim on juba selliselt kodeeritud, et viljade külge tulemisel suunab ta kogu energia nendesse ning juurdumiseks energiat enam ei jagu.»

Eelista eestimaist!

Bender soovitab enamikul ettekasvatatud taimedel, mil väikesed viljad küljes, enne istutamist tomatid küljest noppida. Bender siiski ei välista viljadega taime edukat juurdumist, kuid tema hinnangul võib jääda sellise taime saagikus veel õitsemata taime omast kesisemaks.

Veel lisas ETKI teadur, et istutamisel tuleb istutusauku korralikult kasta ning kindlasti tuleb kasuks, kui panna taime alla väärtuslikku komposti. Istutusaukudesse sõnnikut pannes tuleb tema sõnul aga olla äärmiselt ettevaatlik. Et taime mitte ära kõrvetada, tasuks väetisena kasutada hobusesõnnikukomposti.

Kana- ja veisesõnnikuga tuleb olla eriti ettevaatlik. «Kindluse mõttes võib istutusaukudesse panna kanasõnniku- ja adrugraanuleid. Graanul ei hakka küll nii kiiresti mõjuma kui värske sõnnik, aga kui neid veidi istutamisel taime alla puistata, pole ohtu taime ära kõrvetada,» selgitas ta.

Tomatisortidest soovitab Bender loomulikult eelistada eestimaiseid. Ühed viljakamad ja haiguskindlamad kodumaised tomatisordid on «Malle» ja «Velle»,» lisas ta.

Köögiviljataimede hinnad Tartu avaturul

  • Tomatitaimed 1.50 eurot
  • Kurgitaimed 1.50–2 eurot
  • Paprikataimed 1.50–2 eurot
Tagasi üles