Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Erakool nihutab õppeaasta piire: suvevaheaeg lõpeb juba augustis

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
TERA direktor Marjeta Venno ja nõukogu esimees Urmo Uiboleht mõistavad, et praegu on raske meelitada õpilasi sügisel varem kooli tulema selle präänikuga, et järgmisel kevadel pääsevad nad rutem suvevaheajale. Ometi usuvad koolijuhid, et just selline muudatus aitab õppimist tõhusamaks muuta. | FOTO: Sille Annuk

Kui Skandinaavia maades on tavapärane, et kooliaasta algab augustikuu keskel, siis Eesti koolid pole seni julgenud ajalooliselt kinnistunud 1. septembril astritega kooliaasta alustamise aega muuta. Tartu erakool astub selles vallas sügisel esimese sammu

Kooli direktor Marjeta Venno ja TERA nõukogu esimees Urmo Uiboleht on valmis selleks, et plaaniga alustada

23. augustil kooliaastat nad esialgu kuulsust ei kogu. Ometi on neil mõjusad argumendid, miks peaksid lapsed sügisel varem kooli minema ning kevadel varem suvepuhkusele pääsema.

«Iga haridusinimene teab, et on asju, mis koolis ei toimi, ja üks neist on juunikuises kuumuses õppimine,» rääkis Venno.

Uiboleht lisas, et juuniks (tänavu algab vaheaeg 7. juunil – toim) on nii lapsed kui ka õpetajad energiast tühjad, väsinud, ei suuda enam keskenduda. «Ükskõik kuidas juunis õppepäeva korraldada, see on nagu kooli mängimine,» sõnas ta.

Meeldimise järgi ei otsusta

Küsimusele, kuidas lapsevanemad on juhtkonna plaanile reageerinud, vastas direktor, et vanematega on teemat küll arutatud, kuid neilt pole küsitud, kas neile see mõte meeldib või mitte.

«Meeldimise pealt otsustamine, kui sunnitakse kedagi oma mugavustsoonist välja tulema, ei ole päris õige,» on Venno veendunud. «Sageli tuleb muudatus lihtsalt läbi teha ja alles siis saab väita, kas see toimib.»

TERA kooli lapsed lähevad seega tänavu kooli 23. augustil, ent see ei tähenda kohe intensiivse õppetöö algust.

Juuniks on nii lapsed kui ka õpetajad energiast tühjad, väsinud, ei suuda enam keskenduda, põhjendas Urmo Uiboleht laste varem vaheajale saatmist.

Esimesel päeval saavad õpilased kätte koolivormi, teise ja kolmanda päeva veedavad vanemad klassid Valgemetsa laagris, nooremad käivad õpetajatega Tartus ringi või lähevad väljasõitudele.

Teine koolinädal on hea aeg õuesõppeks.

Uiboleht sõnas, et just klassi ühisüritusteks on kooliaasta algus sobivaim. Lapsed (taas)kohtuvad oma klassikaaslaste ja õpetajaga, luuakse suhteid, mis panevad aluse tervele õppeaastale.

Liiatigi, tõdes Uiboleht, on elu võrreldes praeguse aja lapsevanemate kooliajaga kardinaalselt muutunud: vanavanemad, kelle juurde paarkümmend aastat tagasi oleks lapsed saadetud, on praegu tööturul aktiivsed ning laste suvist aega sisustada aitavad laagrid on kulukad.

Nii saavad paljud vanemad suvel lastega koos olla vaid napi kuu aega, kui endal puhkus.

Miks koolis on halb?

«Mul kriibib kõrva see, et Eesti kooli kõige suurem väärtus on pikk suvepuhkus. Kui koolis mitte olemine on see kõige parem osa, siis siin on loogiline konflikt,» rääkis Uiboleht.

Nii on TERA muutnud ja veelgi muutmas ka koolipäeva ülesehitust, et koolis käimine poleks lastele ebameeldiv kohustus.

Selles erakoolis ei ole ainetunnid riburadapidi üksteise järel ning plaanis on tuua päevakavasse ka pikemaid vahetunde koos tegutsemiseks. Koolipäevgi algas veel sel aastal kell 8.45, uuest aastast aga kell 9.

«Kui hommikusel ajal ei ole suur osa õpilasi õppimisvõimelised, siis ei ole mõtet neid selleks ajaks kokku kutsuda, et nad hoiaksid pead laua peal või lihtsalt tuimalt tegutseksid,» põhjendas Venno õppepäeva alguse nihutamist.

Siingi on nad kohanud vanemate vastuseisu, põhjuseks enamasti perekonna logistika: tööle tõttav vanem tahab ka lapse samal ajal kooli viia.

«Aga nüüd on nii mõnigi lapsevanem meid tänanud selle kogemuse eest, sest ta sai teada, et laps suudab ka iseseisvalt kooli minna,» rääkis Urmo Uiboleht.

Ta lubas, et õppeaasta alguse nihutamine ei tähenda aga õpetajatele lühemat suvepuhkust. Nagu varemgi, tulevad pedagoogid tööle 10.–12. augusti paiku. Lisaks on TERAs õpetajatel sundpuhkus aprillikuisel vaheajal. Nimelt on selles koolis juba mitu aastat katsetatud viie vaheaja süsteemi, mis uuest õppeaastast võetakse kasutusele ka teistes Eesti koolides.

Tagasi üles