Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Säästu-ERM kaob peagi pildilt

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
ERMi ja tagurpidimaja vahel paiknev väikelennukite angaar lammutatakse lähikuudel. Möödunud sügisel sai vana angaar omale säästu-ERMi nime. | FOTO: Margus Ansu

Eesti Rahva Muuseumi peahoone vastas asuv vana kaarhall kaob peagi tänavapildist. Linn plaanib hoone alumiiniumist pealisosa panna enampakkumisele ning vundamendi lammutada.

FOTO: Kristjan Teedema

ERMi lähistele kerkiva tagurpidimaja ühe omaniku Indrek Taukari sõnul on nõukogudeaegse kaarhalli likvideerimisest olnud linnaga juttu varemgi, kuid viimati oli teema üleval aprillis, kui tagurpidimaja pidas sarikapidu.

«Meil oli suur palve ja linn ka lubas, et see võetakse maha. Kaugel asi nüüd on, ma ei tea, aga meile öeldi, et sellega tegeletakse,» ütles ta.

Taukari väitel hoiavad väikelennukite angaariks ehitatud hoonet püsti alumiiniumist moodulid ja eraldi kandekonstruktsiooni sellele pole. «See profiil annabki talle vajaliku jäikuse ja sellepärast saabki ta niimoodi püsti püsida. Iseenesest huvitav asi ja mõni talupidaja võiks vabalt selle endale saada,» rääkis ta.

Justkui võõrkeha

Taukari sõnul oli esialgu ka võimalus, et kaarhall võetakse tagurpidimaja juures kasutusele näiteks teenindushoonena, kuid ideest loobuti üsna kiiresti. «Olid mõned mõtted, et teha talle klaasist otsad ja kasutada haldushoonena, aga selle maht on liiga suur. Praegusel moel on ta tagurpidimaja kõrval nagu mingi võõrkeha,» kirjeldas ta.

Üsna kriitiliselt suhtus angaari ka Eesti Rahva Muuseumi direktor Tõnis Lukas. «Oi jumal, see on üldse ime, et see seal seisab. Ma kujutan ette, et linn peaks nüüd küll hästi kiiresti toimetama, et see naljatoonis öeldud säästu-ERM sealt maha tõmmata,» lausus ta.

Ka Lukas on angaarist linnaga rääkinud ja teema on teada. ERMi külastajatelt pole angaari kohta Lukase kinnitusel siiski ühtegi etteheidet ega märkust veel tulnud. «Minu teada ei ole. Aga kui tagurpidimaja tegijad loodavad, et ERMi külastajad peaks ka neid märkama, siis praegu on see küll suur takistus,» rääkis ta.

Suurem osa Roosi 84 krundil olevatest vanadest hoonetest lasi linn lammutada juba Eesti Rahva Muuseumi peahoone ehitamise ajal. Alumiiniumist angaar jäi linnavarade osakonna juhataja Kunnar Jürgensoni sõnul püsti seetõttu, et sellele loodeti esialgu leida ajutist kasutust.

Pannakse oksjonile

«Algul oli võimalus, et järsku leitakse kaarhallile mingi kasutusotstarve, aga seda pole leitud ja nüüd on mõistlik hoone likvideerida,» sõnas Jürgenson. Täpsemalt plaanib linn angaari alumiiniumist osa maha müüa ning vundamendi lammutada.

«Sellel metallil on kindlasti ka omahind, aga küsimus on selles, et ehk annab seda taaskasutada. Kui kellelgi on angaari vastu huvi, võib linnaga ühendust võtta,» sõnas Jürgenson. Tõenäoliselt pannakse angaar peagi müüki ostukeskkonnas osta.ee. Vundamendi lammutamise korraldab linn ise.

Ideaalis võiks angaar olla ERMi juurest kadunud juuni lõpuks. Selleks ajaks peaks Taukari sõnul olema ka tagurpidimaja huvilistele avatud. «Me ise sihime jaanipäeva, aga juuni lõpp on reaalne,» lausus ta.

Jürgensoni sõnul võetakse Raadil selle aasta lõpuks maha veel kaks plekkangaari, mis asuvad Roosi 84 krundil.

Tagasi üles