Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Tartu ülikooli uus vabade kunstide professor on fotokunstnik Peeter Laurits

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Peeter Laurits. | FOTO: Peeter Langovits

Järgmisel nädalal annab Valdur Mikita Peeter Lauritsale pidulikult üle Tartu ülikooli vabade kunstide professori ametireha. Huvilised saavad 25. mai õhtul kuulata Mikita ja Lauritsa vestlust, kus tutvustatakse uut fantaasiarikast kirjasüsteemi Mikrits.

Uueks õppeaastaks Tartu ülikooli vabade kunstide professoriks saav Peeter Laurits on loomingulises tippvormis vabakutseline fotokunstnik, kelle visuaalne mõtlemine on julgelt uuenduslik ja esteetiliselt tundlik, kirjutas Tartu ülikool oma pressiteates. Oma teostes liigub Laurits nii ürglooduses kui inimese loodud reaalsuses, Euroopa ja Aasia kultuurides, mikro- ja makromaailmaruumis.

Peeter Laurits läbi käinud pika ja otsinguterohke loomingulise teekonna, kus tema kunstilised väljendusvahendid ja tunnetuslikud huvid on aja jooksul avardunud ja teisenenud. «Kindlasti mõjuks Peeter Lauritsa loengud inspireerivalt ning edendaks distsipliine ületavat loovat ja kujundlikku mõtlemist,» avaldas lootust humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan professor Margit Sutrop.

Peeter Laurits ise ütles ühes oma viimastest intervjuudest: «Ärge uskuge, et maailm on juba valmis loodud ja et see on kõigist võimalikest parim. See on nõme ebausk. Maailma tuleb kogu aeg ümber luua, elus hoida ja edasi anda. Ja iga võimaliku ja võimatu nurga alt talle otsa vaadata. Ja võluvalt naeratada.»

Peagi professoriks saav Laurits õppis fotograafiat Tallinna 2. tehnikakoolis (1982 - 1983), töötades hiljem reklaamikunstniku ja fotograafina (sh Eesti draamateatris). 1980. aastatel täiendas ta end Tartu ülikoolis, Peterburi ülikoolis ning Eesti humanitaarinstituudis kultuuriloo ja semiootika alal. 1991 – 1992 jätkas ta fotograafia-õpinguid New Yorgi rahvusvahelises fotograafiakeskuses (International Center of Photography). 1992. aastal kutsus ta koos Herkki-Erich Merilaga ellu postmodernistliku kunstirühmituse DeStudio.

1997. aastal asutas Peeter Laurits Võrumaal Kütioru avatud ateljee ja hakkas arendama Kütioru maakunsti rada. Aastatel 1988 - 2016 on Peeter Laurits korraldanud 36 isikunäitust, millest paljud on lisaks Eestile jõudnud ka maailma galeriidesse. Teda on tunnustatud  Eesti kultuurkapitali aastapreemiaga (2009), stipendiumiga «Ela ja sära» (2005), Valgetähe V klassi teenetemärgiga (2005) ja Kristjan Raua nimelise kunstipreemiaga (2004).

Professuuri üleandmise üritus toimub 25. mail kell 18 Tartu ülikooli vanas anatoomikumis Toomemäel.

Tagasi üles