Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Rektor Volli Kalm: võin võtta kergemat sorti mürki, et ülikooli raamatukogu saab aasta jooksul remonditud

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Margus Ansu

Olukord Tartu ülikooli raamatukogu remondiga on sealmaal, et ülikool on endise ehitajaga tehtud töödes loodetavasti kokkuleppele jõudmas. See, kas kompromiss leitakse ilma kohtuta, selgub lähiajal. Millal täpselt tudengid raamatukokku pääsevad, on siiski vastuseta küsimus.

Tartu ülikool ütles aasta alguses üles lepingu raamatukogu remontinud ehitusfirmaga YIT Ehitus, sest tööd venisid ja kvaliteediga ei oldud rahul. Seejärel kohtusid pooled jaanuari lõpus ning leppisid kokku, et kümne päevaga viib ehitaja oma asjad raamatukogust ära, erimeelsused lahendatakse, makstakse vastastikku kulud välja ning minnakse viisakalt lahku.

Kümnest päevast on nüüdseks saanud kuud, YITi ostetud ehitusmaterjal on ikka veel raamatukogus. Remont seisab, hange uue remontija leidmiseks on ette valmistatud. Ülikool on ehitusfirma vastu nõudnud sisse veel pangagarantii 670 000 eurot ja esitanud trahvinõude umbes 3,5 miljonit eurot. Viimane on summa, mille ehitusfirma peab ülikoolile maksma selle eest, et töid pole teostatud nii, nagu lepingus kirjas. Kohtuvälise kokkuleppe saavutamiseks on ülikool valmis küll nende nõuete üle läbi rääkima.

Kuigi YIT Eesti juhatus on öelnud, et ainus võimalus firma õiguste kaitseks on minna kohtusse, on TÜ rektori professor Volli Kalmu sõnul ülikooli juhtkond pidanud läbirääkimisi ja kohtunud YIT Soome peakontori tippjuhtidega, kes on erinevalt Eesti esindajatest kinnitanud, et soovivad leida olukorrale lahendust kohtu abita. See, kas erimeelsused ehitusfirmaga lahendatakse kohtuväliselt või mitte, peaks selguma selle nädala jooksul.

Tartu ülikooli rektor Volli Kalm | FOTO: Sille Annuk

Tartu ülikooli rektor Volli Kalm, millal teie rektorina aru saite, et raamatukogu ehitustöödel pole kõik päris korras?

Esimesed signaalid olid siis, kui oktoober hakkas lähenema ja ehitajad käisid ajapikendust küsimas. Arutasime seda, aga kuna küsimus oli nädalates, mõtlesime, et ebameeldiv küll, aga see pole nii suur probleem. Novembri lõpus oli ehituse pikendamises kolmandat korda kokku lepitud. Nad küsisid jälle mõned nädalad juurde ja ütlesid, et saavad hakkama. Nüüd tagantjärele peab ütlema, et olime liiga järeleandlikud.

Ikka mingi lootus oli. Mõtlesime juhtkonnas, et ehitaja vahetamisele järgnevad vaidlused, mis võivad minna kohtusse välja. Lisaks peame uued tingimused kokku leppima ja uue hanke korraldama. Mõtlesime, et äkki nad ikka teevad selle ära. Jaanuaris nad pakkusid neljandat korda välja, et märtsi lõpuks teevad töö ära. Seejärel ütlesin, et nüüd aitab.

Mis see viimane piisk oli?

Viimane piisk oli see, kui YIT Ehituse esindajad ütlesid jaanuaris, et üks lift on Saksamaal veel tegemisel. Meie projektijuhtide käest sain teada, et seda lifti pole Saksamaal veel ehitama hakatudki.

Meie ehitusspetsialistid rääkisid, et selleks, et liftišaht koormused välja kannataks, on kindlad ehitusnõuded ja neid järgides ei ole seda võimalik valmis teha kiiremini kui kolme kuuga. Jaanuaris polnud lifti ehitust veel alustatudki ja juba lubati, et märtsi lõpuks saab kõik valmis.

Lepingu lõpetamine oli minu otsus ja ma ei saa öelda, et kõik ülikooli juhtkonnas oleksid sellega nõus olnud. Tagantjärele mõtlen, et venitasime liiga kaua ja oleks võinud juba varem lepingu lõpetada.

Praegu pole ülikool hanget uue ehitaja leidmiseks endiselt välja kuulutanud. Kuhu on YIT Ehitus ja ülikool oma vaidluses nüüdseks jõudnud?

Oleme lähedal lahendusele, et kohtu vahenduseta leping kompromissiga lõpetada. Me oleme omalt poolt lepingu lõpetanud, seda pole nemad siiamaani vaidlustanud. Oleme sisse nõudnud pangagarantii ja esitanud 3,5 miljoni eurose trahvinõude. Oleme jõudmas kokkuleppele tehtud tööde ja ülikoolile jäävate raamatukogus olevate ehitusmaterjalide osas ning sel juhul valmis ka loobuma eelnimetatud nõuetest.

Oleme korduvalt välja öelnud, et ülikool sooviks leppida kokku kohtuväliselt, mis oleks kiirem lahendus. Kui on vaja, siis läheme muidugi kohtusse. Me ei karda kohtusse minekut. Me räägime praeguses olukorras YIT Ehituse Soome peakontori inimestega. Oleme nendega suhtlema hakanud ja kohtunud, et asjad kiiremini liiguksid. Nad on kinnitanud, et soovivad lahenduse leida ilma kohtuta.

Meie põhihuvi on see, et läheksime ehitusfirmaga õiglaselt lahku. Lõpetamine tähendab tegelikult seda, et meil on nõue ehitajale, aga ehitajal on ka nõudeid meile. Osa nendest nõuetest on õigustatud, sest me pole viimaseid töid neile kinni maksnud. Me pole ehitajale siiani kinni maksnud objektile toodud ehitusmaterjale.

Miks te pole seda teinud?

Me pole jõudnud kokkuleppele, mis on tegemata ning kui palju on kvaliteetselt tehtud töid, mille võtame vastu, ja kui palju on seda, mida me kvaliteedi puudumise tõttu vastu ei võta.

Juhul kui peaksite YIT Ehitusega siiski kohtusse minema, kas raamatukogus võib uus ehitaja töid alustada, kuigi vaidlus alles kestab?

Formaalselt seda keegi ei keela, aga selleks, et kohus saaks hinnata, mis objektil tegelikult toimus ja kummal õigus on, võib peatada edasise remondi. Viimase kolme kuu jooksul on remondi seisu raamatukogus määratlenud vähemalt kolm eksperti. Kohus võib tellida ka oma ekspertiisi.

Formaalselt me võiks oma uue hankega edasi minna, aga seda hanget ja sellega edasiminekut on kohtuasja korral väga lihtne takistada. Kohtuvälist kokkulepet ei tule, kui nad püüavad vaidlustada meie uut riigihanget või selle tingimusi.

Saan ma õigesti aru, et enne ei või uusi mehi peale võtta, kui YITiga pole lahku mindud?

Sisuliselt küll. Kui kuulutame uue hanke välja, siis see on väljas 40 päeva. Sellele järgneb valimise protseduur ning lepingu sõlmimine. Selleks ajaks soovime jõuda kohtuvälisele kokkuleppele ja me ei taha oma sammudega aega viita. Lähtudes loodetavasti saavutatavast kokkuleppest, et raamatukogus olevad ehitusmaterjalid ostab ära ülikool ja need jäävad järgmisele ehitajale kasutada, peame muutma juba ettevalmistatud uut riigihanget ning sellega läheb veel mõned päevad aega.

Ütlesite enne, et TÜ on esitanud ehitusfirmale trahvinõude, mille suurus on umbes 3,5 miljonit eurot. Kas ehitusfirma peab ülikoolile tegelikult remondi eest peale maksma?

Peale maksma ei pea, trahvinõude suurus tuleneb sõlmitud lepingust. Oleme teinud kulutusi ja meil on raamatukogu kasutamata. Selles oleme valmis kohtuväliselt kokku leppima ning oluliselt teistes summades. Oleme lepingu ühepoolselt lõpetanud ja meil pole praegu nende vastu põhjust kohtusse minna, pigem on see nende valik, kas nad vaidlustavad nõuded kohtu kaudu või üritame teisiti kokku leppida. Nende viimaste tööde eest on meil maksmata, meile on trahv maksmata.

Kui kohtusse peaksite minema, kui kindlad võidus olete?

Täiesti kindel. Vaidlus võib olla pisiküsimustes, aga nad pole täitnud kvaliteeti ega tähtaegadest kinni pidanud. Selle üle on võimatu vaielda.

YIT Ehitus on ajakirjandusele korduvalt öelnud, et kuna raamatukogu on nõukogudeaegne ehitis, ilmnes ehituse käigus varjatud asjaolusid, millest ehitusfirma tegutsema asudes teadlik ei olnud, ning see omakorda põhjustas tööde venimise.

Aktsepteerin seda, et ühte vana, nõukogude ajal ehitatud hoonet ümber ehitades pole välistatud see, et võib tulla üllatusi. Seal on osa tõde, et võib tulla varjatud asjaolusid, aga see on serveeritud valesti. Ülikool andis kogu informatsiooni, mis tal oli, kaasa arvatud kõik projektid. Kui see, mis kuskilt krohvi alt või kommunikatsioonidest välja tuli, ei vasta projektile, mis ülikoolil oli, siis kust kohast pidime me seda teadma?

Kui nemad ei osanud neid riske piisavalt pakkumises arvestada, on see nende kui spetsialistide probleem.

Kui tuleb välja mingeid uusi asju, mis väljuvad igasuguse ootuse ja mõistlikkuse piiridest, siis loomulikult tuleb üle vaadata ja lisatöödes kokku leppida.

Olete praegu olukorras, kus remont aasta algusest seisab ja YIT Ehitusega pole ikka veel kindlale kokkuleppele jõutud. Olete tagantjärele analüüsides mõelnud, et võibolla Tartu ülikool tegi midagi valesti?

Tegi kindlasti ühe asja valesti. Usaldasime ehitusfirmat samavõrd, kuivõrd oleme kogu aeg usaldanud neid, kes ehitasid meile näiteks Physicumi, Chemicumi, TÜ Narva kolledži. Narva kolledži lõpetas muide YIT Ehitus, samuti rahvusarhiivi hoone.

Meil töötavad kinnisvaraosakonnas kogenud inimesed. Nad tegid täpselt nii, nagu kõikide ehitustega, mille ülikool on tellinud. Lisaks oli meil palgatud ehitusjärelevalve.

See on uskumatult ebameeldiv olukord ja ma ei salga, et see on ülikooli ja raamatukogu mainet palju kahjustanud. Edaspidistel ehitushangetel istume kullipilguga kõrval ning vähestegi kahtluste korral peame suhteliselt karmilt käituma.

Kas te ei leia, et järgmine ehitaja on nüüd suure surve all?

Eks ta muidugi ole. Kuid ma ei karda, et me uut ehitajat ei leia, sest juba praegu on huvilisi ja ehitusfirmad küsivad, millal uus hange tuleb.

Ülikool alustab juunis taas uute tudengite vastuvõttu. Kas usute, et raamatukogu remondi venimine võib mõjutada tudengite huvi ülikooli vastu?

Ma usun ja loodan, et mitte, kuna suurem osa tudengeid kasutab raamatukogu veebis. Need, kes sügisel sisse astuvad, tulevad meile pikemaks ajaks, ning usun, et tudengeid toob Tartu ülikooli sisuline huvi, atraktiivsed õppekavad ja õppekvaliteet. Pärast kevadise sessiooni lõppu kolime pop-up-raamatukogu Liivi tänavalt vanasse ERMi majja Veski tänaval. Lisaks töötavad kõik 28 erialaraamatukogu. Teeme omalt poolt kõik võimaliku.

Tudeng, kes astus eelmisel sügisel ülikooli, pole esimese kursuse jooksul pääsenud  raamatukogusse. Kui ta õpib nominaalaja bakalaureuseõppes ehk kaks aastat veel, kas usute, et ta selle aja jooksul saab raamatukokku?

Muidugi. Lõpetame remondi enne, kui sügisel sisse astunud üliõpilased jõuavad lõpetada.

Kuid magistriõppe tudeng, kes astus sügisel ülikooli ning kellel on jäänud pea aasta, et nominaalajaga lõpetada?

Ma ei saa endiselt välja öelda kuupäeva, millal remont lõpeb, kuna meil pole veel uut ehitajat, aga olen valmis võtma kergemat sorti mürki, et ka nemad jõuavad remonditud raamatukokku.  Oleme päris lähedal uue hanke väljakuulutamisele ja teeme ülikooli poolt kõik, kuid see sõltub kokkulepetest uue ehitajaga, kes remonti jätkab.

KOMMENTAAR

Margus Põim / Laura Oks

Margus Põim, YIT Ehituse juhatuse esimees

Praegu on Tartu ülikooli esindajad olnud need, kes on otsinud täiendavaid võimalusi läbirääkimiste taasalustamiseks kohtumenetluse vältimiseks.

Kui lepingu pooled ei jõua lepinguga seotud vaidluses kohtuvälisele kokkuleppele, jätkuvad vaidlused kohtus.

AS YIT Ehitus on avaldanud varem valmidust pöörduda firma õiguste kaitseks  kohtusse ning nüüdseks on kohtuhagiga seotud materjalid ette valmistatud.

AS YIT Ehitus ei pea praeguses vaidluse staadiumis korrektseks pooltevahelise vaidlusega seonduvat arutada meedia vahendusel.

Tartu Postimees saatis päringu samuti YIT Groupi Soome peakontorisse, et uurida, kas ja millal soovitakse olukorrale lahendus leida, kuid eile õhtuks ei olnud vastust veel laekunud.

Tagasi üles