Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kliinikum loobus kavast lammutada vana mõis

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tartu ülikooli kliinikumile kuuluv hoone aadressil Lunini 12. | FOTO: Margus Ansu

Kuigi ülikooli kliinikum on saatnud Tartu linnale ametliku kirja, kus räägib Lunini 12 asuva kahe hoone lammutamisest, ei ole kliinikumi juhatuse esimehe Urmas Siiguri sõnul siiski neil sellist plaani.

Üldplaneeringu avalikustamise ajal saadetud kiri väljendas kliinikumi soovi arvata Lunini 12 endine mõisasüda välja miljööalade hulgast ja seal olevad kaks hoonet lammutada. Krundil on säilinud Maarjamõisa puust peahoone ja maakivist abihoone.

Aprilli lõpus saadetud kirjale alla kirjutanud kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto kinnitas Tartu Postimehele ka veel üleeile, et kliinikum tahaks need hooned lammutada.

Siigur: kiri oli arusaamatus

Eile, pärast hoonete lammutamist puudutava leheloo ilmumist saabus Tartu Postimehele kliinikumi kirjalik täpsustus.

Seal on kirjas järgmist: «N. Lunini 12 hoone lammutamise plaani ei ole kunagi peetud. Alates 2013. a. jaanuarist oleme andnud maja Eesti Arstiüliõpilaste Seltsile kasutada. Oleme jõudumööda hoidnud hoonet kasinas, kuid siiski kasutuskõlblikus seisukorras. Nii kliinikum kui EAÜS näevad hoonet tulevikus meditsiinilinnaku üliõpilasmajana.»

Üldplaneeringu avalikustamise ajal saadetud kiri väljendas kliinikumi soovi arvata Lunini 12 endine mõisasüda välja miljööalade hulgast ja seal olevad kaks hoonet lammutada.

Telefonivestluses lisas Urmas Siigur, et see hoone on haigla külje all ja tudengitel on mugav seal pauside ajal käia.

Urmas Siiguri sõnul ei soovi kliinikum lammutada ka mõisa maakivist abihoonet, mis on praegu kasutusest väljas, konserveeritud ja tugevate müüridega.

Siiguri  meelest võiks sellesse hoonesse sobida näiteks piirkonna pubi, kuid seda ei hakka kindlasti kliinikum pidama. «Võibolla leidub keegi huviline,» sõnas ta.

Nende kahe hoone lammutamist käsitlevat linnale läkitatud kirja nimetas Siigur arusaamatuseks ja kliinikum kavatseb tema sõnul saata sellele paranduse.

Kliinikum otsib investorit

Ajalehele saadetud kirjalikus täpsustuses leidis käsitlust ka Puusepa 4 hoone, mille lammutamiseks kliinikum oli samuti soovi avaldanud. Kliinikum teatas nüüd, et Puusepa 4 on pea sajandivanune puitehitis, mis on ehitatud haigla teenistujate elamuks. Seda maja ei ole juba aastakümneid kasutatud, see on konserveeritud.

Pildil Tartus asuv maja aadressil Puusepa 4. | FOTO: Margus Ansu

«L. Puusepa 4 hoone saatusest kirjapandu täpsustamisel lähtume kliinikumi nõukogu poolt kinnitatud plaanidest,» seisab kirjas. «Kliinikumi ruumilisest arengukavast lähtuvalt ei näe me hoonele kliinikumi jaoks kastutust ka tulevikus. Samas oleks meie esmaseks eelistuseks ansambli terviklikkuse nimel pigem restaureeritud hoone.»

Kliinikum soovib peale detailplaneeringu kehtestamist kuulutada välja konkursi investori leidmiseks, kellele võiks seada hoonestusõiguse meditsiinilinnakusse sobivaks arenduseks taastatud hoones. «Juhul, kui investori leidmine tõepoolest ei õnnestu, ei ole lammutamine välistatud,» märgitakse kirjas.

Siigur täpsustas, et investori otsimiseks võiks olla aega umbes aasta, siis tuleks asi ära otsustada.

Kliinikum on tema sõnul arutanud ka mõtet Puusepa 4 maja lahti kruntida, et see müüa, kuid planeeringus ei ole seda lubatud.

Kliinikumi eelistus on oma maavaldused Maarjamõisas säilitada, et ka 30 või 50 aasta pärast oleks võimalik meditsiinilinnakut edasi arendada.

Tagasi üles