Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartlased teevad suurpuhastust, jäätmejaamad on tehnikast punnis

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Turu tänava jäätmejaamas on vana kodutehnikat täis õu ja jaama kaks suurt ruumi. | FOTO: Margus Ansu

Linlased toovad Tartu jäätmejaamadesse praegu nii palju aiajäätmeid ja tarbetuks muutunud kraami, et jaamu pidavad firmad ei jõua seda eest ära vedada. Keskkonnateenistuse juhataja Ülle Maueri sõnul on jäätmete kuhjumine jaamades lubamatu.

Jaama tänava jäätmejaamas ootas eile pärastlõunal äravedu suur konteiner vana kodutehnikaga. Selle kõrval seisis lageda taeva all veel hulk külmikuid, pesumasinaid ja muid väiksemaid kodumasinaid, mille tartlased olid sinna toonud paari viimase päevaga.

Turu tänava jäätmejaama on viimase nelja nädalaga kogunenud aga nii palju vanu kodumasinaid ja tehnikat, et sellest on pilgeni täis jaama kaks suurt ruumi ning osa õuestki.

Õue koguda ei või

«Varandust on siin kõvasti ja sortiment on suur,» ütles Turu jäätmejaama haldava ASi Epler & Lorenz töötaja Madis Juht. Äravedamist ootava kraami hulgas on kõige rohkem pesumasinaid ja igas suuruses boilereid. «Pesumasinaid on oma 60 kindlasti, päevas tuleb neid umbes kümme,» rääkis Madis Juht. «Iga päev tuuakse ka kuus-seitse boilerit ja teist sama palju telereid. Neid ei suudeta ka ära vedada, topin neid pesumasinate ja külmikute otsa.»

Esmaspäeval tühjendas ettevõte Turu jäätmejaamas aia- ja ehitusjäätmete konteinerid, viis minema vanapaberi ning tõi külmikute äraveoks õue furgooni moodi konteineri. «Tehnika jaoks on siin neli-viis konteinerit veel vaja, et kõik minema saaks,» märkis Madis Juht. «Aastas korra, kevadel, ongi selline hullumaja. Nädalavahetusel on siin plats kogu aeg autosid täis, muudkui tuuakse kõiksugust kraami.»

Tehnika jaoks on siin neli-viis konteinerit veel vaja, et kõik minema saaks, ütles Turu jäätmejaamas töötav Madis Juht.

«Tartlased on väga agarad,» ütles Epler & Lorenzi Lõuna regiooni käitlusjuht Hurmet Ruusmaa. «Mai ongi nii meil kui kolleegidel igal aastal väga hull kuu, paistab, et just sel kuul viskavad kõik oma vanu kodumasinaid kodust välja.»

Käitlusjuht lisas, et ettevõte ei istu käed rüpes: eile laaditi Turu jäätmejaamas kodutehnikat konteinerisse, täna tuuakse see sealt ära ja viiakse kohe sinna ka tagasi. «Kui mai mööda saab, läheb elu jälle oma rütmi tagasi, siis jäätmejaama nii palju kraami enam ei tooda,» ütles ta.

Tartu linnavalitsuse keskkonnateenistuse juhataja Ülle Maueri sõnul on tartlased hakanud küll järjest rohkem linna kaht jäätmejaama kasutama, kuid see pole jäätmejaamas tegutsevatele firmadele õigustus, et seal jäätmed kuhjuvad.

«Konteinerite ümbrus peab puhas olema,» ütles Ülle Mauer. «Kui nii ei ole, siis ei pea jäätmejaama haldaja tingimustest kinni. Linna ja jäätmejaamade operaatorite vahel sõlmitud lepingu järgi peavad kõik vanad elektroonikaseadmed olema katuse all, mitte õues.»

Eile pärastlõunal oli Ülle Mauer Jaama tänava jäätmejaamas, kus käis autokaalu häälestamine. Pärast seda lubas ta minna tutvuma Turu tänava jäätmejaama olukorraga.

Linn maksab

Tartu linnavalitsus tunnistas eilsel istungil Jaama 72c asuva jäätmejaama haldamise hankel aastateks 2018–2020 edukaks ASi Eesti Keskkonnateenused 244 080-eurose pakkumuse.

Jäätmejaama haldamise eest tasub linn. Aia-, ehitus- ja tekstiilijäätmete ning eterniidi üleandmise eest tasuvad toojad hinnakirja alusel. Uue hankelepinguga nähakse Jaama jäätmejaamas ette kahe töötaja kohalolu ning tekstiilijäätmete vastuvõtmise kohustus.

Tagasi üles