Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Rahva hääl olgu valitsusele seaduseks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kuigi allkirjade kogumine on alles poole peal, oli eile pärastlõunal Nõo päevakeskuse juhataja Krista Kvarnströmi laual mitu nimesid tihedalt täis kirjutatud paberit, mille ta veel selle nädala lõpus soovib peaministrile isiklikult üle anda. | FOTO: Margus Ansu

Vabariigi valitsus tegi veebruaris ettepaneku sundliita ligi 4200 elanikuga Nõo vald sügisel moodustuva Elva vallaga, mis on Nõo vallajuhtidele ja ka enamikule vallarahvast vastumeelt. Kuigi aprilli lõpus korraldatud rahvaküsitlusel ütlesid pea kõik oma hääle andnud vallakodanikud sundliitmise ettepanekule «ei», otsustas vallarahvas sundliitmise vastu ka allkirju koguda.

«Allkirjade kogumine lõpeb neljapäeval ning juba reedel soovime need isiklikult koos pöördumisega peaministrile viia,» märkis Nõo päevakeskuse juhataja Krista Kvarnström, allkirjade kogumise üks eestvedajaid.

Tema sõnul pahandab vallaelanikke enim asjaolu, et aprilli lõpus tehtud rahvaküsitlus on valitsusele vaid soovitusliku moega ning valitsus haldusreformi otsuse tegemisel sellest juhinduma ei pea.

«Meie rahva palve selle aktsiooniga on, et valitsus võtaks rahvaküsitluse tulemused valdade sundliitmise otsuse tegemisel aluseks,» lisas Kvarnström.

Allkirju Nõo valla iseseisvuse eest hakati koguma läinud reedel. Tänaseks on allkirjade kogumise aktsioon jõudnud kesta neli päeva ning eile pärastlõunal oli juba mitu nimesid täis kirjutatud paberit Nõo päevakeskuse juhataja laual.

Petitsioon.ee veebilehel oli Nõo valla iseseisvuse toetuseks hääletanuid eile veidi üle kaheksakümne.

Soovitakse erandit

Eile pärastlõunal Nõo päevakeskuse ruumides joogatrenni teinud kümmekond prouat kinnitasid kui ühest suust, et ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes sooviks Nõo valla sundliitmist.

Miks siis kohalikud soovivad nii väga Nõo valla iseseisvana jätkamist? «Aga mis küsimus see selline on?» torkas üks prouadest selle peale teravalt.

Eile pärastlõunal Nõo päevakeskuse ruumides joogatrenni teinud kümmekond prouat kinnitasid kui ühest suust, et ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes sooviks Nõo valla sundliitmist.

«Meil on siin kõik olemas. Teed on korras, meil on siin ilus kool, muusikakool, päevakeskus. Pole ju tarvis midagi muuta,» täpsustas joogaringi juhendaja Ann Mardla.

«Ma käin Tartus tööl ja ausalt öeldes ei mäletagi, millal viimati üldse Elvasse asja oli,» selgitas Liidia Soidla Nõo rahva vastumeelsust Elva vallaga sundliitmise suhtes.

Tema meelest võiks Nõo vald olla esimene erand ning jätkata iseseisvana.

«Haldusreformi küsitluses oli meie vallas kogu Eesti peale kõige kõrgem hääletusprotsent. Juba selle pärast peaksime meie saama erandi ja jätkama iseseisvana,» lisas Liidia Soidla.

Usinad hääletajad

Ka Nõo vallavanem Rain Sangernebo tõdes, et sellist hääletusel osalejate arvu pole vallas olnud ühelgi varasemal kohalikul ega ka riigikogu valimisel.

Rahvaküsitlusel andis oma hääle 61 protsenti valimisealistest kodanikest, 1921 Nõo valla kodanikku ütles Elva vallaga sundliitmisele «ei» ning vaid 102 toetas seda.

Sangernebo selgitas, et valitsuse otsus liita nad Elva vallaga on absoluutselt vastupidine Nõo rahva liikumissuunale. Teisalt tekiks sellisel juhul üüratult suur ja hoomamatu omavalitsus.

«Elva valla moodustavad Puhja, Rõngu, Rannu, Konguta, Palupera vald ja Elva linn. Seal on juba 14 000 elanikku, mis täidab ka valitsuse soovitusliku 11 000 elaniku kriteeriumi. Kui nüüd sinna liita veel Nõo, saame elanike arvuks üle 18 000 ning pindalaks üle 800 ruutkilomeetri,» ilmestas Sangernebo oma argumente.

Nõo vallavanem märkis, et ka Elva vallaks ühinevad omavalitsused pole Nõo vallast vaimustuses.

«Sellisel juhul oleks tegemist sundabieluga. Meie soovisime vabatahtlikult ühineda Ülenurme, Kambja ja Haaslavaga. Et Ülenurme täidab 5000 elaniku kriteeriumi, lahkus see vald läbirääkimislaua tagant ja nii ühinemine soiku jäigi,» ütles ta.

Sangernebo täiendas, et kui valitsus Nõo rahva tahet kuulda ei võta ning otsustab nad ikkagi Elva valla külge liita, võtab vald ette kohtutee. «Vald on kohustatud käiku laskma kõik õiguslikud vahendid, et oma rahva eest seista,» rõhutas ta.

Tagasi üles