Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Vanemuises esietendub näidend maailmaklassika kullafondist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kultuuriajaloo doktor Jørgen Tesman (vasakult, Karol Kuntsel) ja tema abikaasa Hedda Gabler (Piret Laurimaa) ning kirjanik ja sotsioloog Eilert Løvborg (Margus Prangel).
Kultuuriajaloo doktor Jørgen Tesman (vasakult, Karol Kuntsel) ja tema abikaasa Hedda Gabler (Piret Laurimaa) ning kirjanik ja sotsioloog Eilert Løvborg (Margus Prangel). Foto: Tõnis Järs / Vanemuine

Vanemuise väikeses majas esietendub 13. mail kell 19 Henrik Ibseni draama «Hedda Gabler», mis kuulub näitekirjanduse maailmaklassika kullafondi. Brian Frieli töötluse sellest on lavastanud Mehis Pihla.

Ilus ja enesekindel Hedda saabub koos abikaasaga pulmareisilt ning avastab end keset väikekodanlikku maailma, mis on ärritavalt igav ja lämmatav. Kuuldes, et tema endine armsam Eilert Løvborg on tagasi linnas, armunud teise naisesse ning kirjutanud raamatu, mis ohustab tema abikaasa akadeemilist karjääri, hakkab Hedda ümbritsevate inimestega manipuleerima.

Norra kirjaniku Henrik Ibseni «Hedda Gabler» esietendus esmakordselt 1891. aastal Münchenis ning oli 19. sajandi lõpus üks realismi läbimurdenäidendeid. Hedda Gabler on ühtlasi ka üks maailma näitekirjanduse tuntuimaid dramaatilisi naisrolle.

«Ibseni näidendid on õigusega saanud klassikaks – neist on ammutada igal ajal,» ütles lavastaja Mehis Pihla. «Minu jaoks on Hedda lugu võitlus «tavalise» vastu. Ta avastab end keset keskpärasust, mida ta ei suuda taluda. Tema elu peab olema ilus, tähenduslik ja erakordne.»

«Hedda Gableri» on tõlkinud Krista Kaer. Lavastuse kunstnik ja valguskunstnik on Kristjan Suits, kostüümikunstnik Pille Jänes ja muusikaline kujundaja Lauri Kaldoja. Osades on Piret Laurimaa, Karol Kuntsel, Margus Prangel, Külliki Saldre, Maria Annus, Jüri Lumiste ja Ene Järvis.

Tagasi üles