Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Iidne kristlik laul kohtub moodsa orelimuusikaga

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Schola Gregoriana Tartuensis laulis 9. mail Jaani kiriku muusikalises veerandtunnis. | FOTO: Kristjan Teedema

Organist Elke Unt pani 20. sajandi prantsuse orelimuusika teoste uurimisel tähele, et need on inspireeritud keskaegsetest gregooriuse lauludest ja heliloojad on neid lausa tsiteerinud. Peaaegu aasta tagasi rääkis ta sel teemal Lilian Langsepaga, kelle tudengid Tartu ülikoolis gregooriuse laulu õpivad.

Nii hakkas idanema mõte kontserdist, kus kõlavad kõrvuti iidne kristlik laul ja 20. sajandi kõlaruum. Kontsert toimub täna Pauluse kirikus.

Pikk ettevalmistusaeg

Järjepidevad ettevalmistused kontserdiks algasid sügisel. «See on olnud meeletu töö,» meenutas Elke Unt. «Ja ega need oreliteosed ole ka lihtsate killast, andis ikka harjutada!»

Kontserdi «Lucis creator» korraldavad Lilian Langsepp (vasakult) ja Elke Unt. | FOTO: Kristjan Teedema

Prantsuse orelimuusika põhineb Undi sõnul suures osas gregooriuse laulul. «Oreliteostes ei ole need laulud tervikuna, kuid kindlasti on äratuntavad,» lisas ta. «Pauluse kiriku suure sümfoonilise oreli võimalused ja värvispektrid on niisuguse muusikalise maailma loomiseks väga sobivad.»

Lilian Langsepa sõnul on Elke Unt välja valinud sellised Maurice Duruflé, Jean Langlais' ja Jehan Alaini teosed, millesse on gregoriaani laulude tekstid lausa sisse kirjutatud, tsiteeritud laulude algussõnu. «Me ei pidanud neid ise nuputama,» ütles Langsepp. «Paljudel lauludel on mitmeid meloodilisi variante, ma otsisin välja just täpselt need, mida oreliteostes on tsiteeritud.»

Laulud kõlavad ladina keeles. Nende tekste ja tõlkeid saab kontserdikülastaja kavaraamatust lugeda. Laulud ja oreliteosed kõlavad vaheldumisi, nii et publik saab kõigepealt kuulda laule, millest need oreliteosed on inspireeritud, ja seejärel kuulda seda, kuidas laul on 20. sajandi orelimuusikasse põimitud. Lilian Langsepa teada ei ole sellise kooslusega kontserti Tartus varem tehtud.

Oreliga vaheldumisi kõlab kontserdil Schola Gregoriana Tartuensise laul. «Koor sai alguse minu õppejõutegevusest Tartu ülikoolis, kui ma aastal 2000 alustasin seal ajaloolise esituspraktika kursusega. Selle keskmeks kujunes gregooriuse laul,» meenutas Langsepp.

Schola Gregoriana Tartuensise nime all on kõige järjepidevamalt üles astutud Jaani kiriku muusikalistes veerandtundides – viimati alles 9. mail –, aga ka näiteks Viljandis ning festivalidel Narvas ja Raplas.

Lilian Langsepa teada ei ole sellise kooslusega kontserti Tartus varem tehtud.

Tartu ülikooli tudengid, kes on Lilian Langsepa juures õppinud ajaloolise esituspraktika või gregooriuse laulu kursusel, on ka pärast kursuse läbimist kooris esinenud. Tänaseks kontserdiks hakkas ta praegusi ja endisi üliõpilasi kokku kutsuma hilissügisel. «Meid on kokku 15. Veebruaris alustasime intensiivselt proove,» lisas ta.

Jaani kiriku muusikalises veerandtunnis teisipäeval kõlanud seitsmest laulust tuleb täna Pauluse kirikus esitusele kuus, aga lisaks veel palju teisi. Kõlab ka kontserdile nime andnud «Lucis creator» («Valguse looja»), mis on pühapäevase õhtuse palveteenistuse hümn katoliku kirikus.

Tudengid laulavad

«Schola Gregoriana Tartuensise eesmärk ei ole kunagi olnud avalikud esinemised. See on mulle tähendanud lihtsalt regulaarset õppetööd Tartu ülikoolis, aga alati, kui kursustel on olnud palju võimekaid lauljaid, oleme ka publikule esinenud,» ütles Langsepp.

Mida tudengid õigupoolest õpivad, kui nad õpivad gregooriuse laulu? «Gregooriuse laulu kaudu saab inimestele õpetada paljusid asju, sealhulgas lääne muusikakultuuri aspekte, hääletekitamist ja hingamist,» ütles ta.

Viimasel kahel õppeaastal on Langsepp gregooriuse laulu põhjal kujundanud välja kursused välisüliõpilastele ja seetõttu on ka koori lauljate hulgas olnud tudengeid mitmest riigist. Eelmisel aastal ka näiteks Hiinast ja Lõuna-Koreast, sellel aastal aga laulab üks Ameerika noormees, keda saab teiste kõrval laulmas näha ja kuulda täna õhtulgi.

Miks toimub kontsert just seal? Elke Unt ja Lilian Langsepp on mõlemad seda meelt, et Tartu ainus orel, millel saab mängida 20. sajandi prantsuse orelimuusikat, asub Pauluse kirikus.

«Lucis creator»

  • Tartu Pauluse kirikus on täna kell 19 gregooriuse laulu ja 20. sajandi prantsuse orelimuusika kontsert «Lucis creator».
  • Orelil Elke Unt.
  • Laulab Schola Gregoriana Tartuensis Lilian Langsepa juhatusel.
  • Kontserdielamuse eest on oodatud annetus.
Tagasi üles