Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lõuna-Eesti suurim eratööandja laiendab sügiseks oma tehast

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Elvas asuv Enics Eesti AS laiendab tootmisruume. Pildil Enics Eesti juht Jaanus Aal | FOTO: KRISTJAN TEEDEMA/PM/SCANPIX BALTICS

Aktsiaseltsi Enics Eesti juht Jaanus Aal ütles, et töös oleva laienemise peamine põhjus on ruumipuudus, sest Elvas asuva tehase tootmismaht on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud.

«Oleme praegu võtmas kasutusele viimaseid ruutmeetreid ehk me lihtsalt füüsiliselt ei mahu enam nendesse ruumidesse ära,» selgitas viimased neli aastat Enicsi Elva tehast juhtinud Aal. «Loodame purustada müügis sel aastal 100 miljoni euro piiri ja järgmisel aastal edasi kasvada.»

Kasvab poole suuremaks

Embach Ehitus alustas laienduse ehitust möödunud aasta oktoobris. Praeguseks on hoone püsti ning majas paigaldatakse torustikke ja kaableid. Kui praegu on Enicsil kasutada umbes 8000 ruutmeetrit, siis laienduse valmides lisandub elektroonikatehasele 3000 ruutmeetrit tootmis- ja laopinda ning 900 ruutmeetrit kontoripinda.

Tehase laienemine tähendab Aali sõnul ka töötajaskonna kasvu, kuid väga palju uusi inimesi kohe siiski tööle ei võeta. «Töötajate hulk kindlasti kasvab, aga me ei võta juurde sadades. Pigem räägime kümnetest ja sedagi pikemas perspektiivis. Meie kasv on ühtlane ja orgaaniline, mitte hüppeline,» sõnas Aal.

Kolm tehase bussiliini toovad inimesi tööle Valgast, Tartust ja Elva ümbrusest.

Enicsis töötab 630 inimest ning sellega ollakse Lõuna-Eestis suurim erakätes olev tööandja. Kolm tehase bussiliini toovad inimesi tööle Valgast, Tartust ja Elva ümbrusest. Tehas töötab 24 tundi ööpäevas ja seitse päeva nädalas. Kui suureks töötajaskond aasta lõpuks kasvab, oleneb Aali sõnul väga paljudest asjadest.

«Meie tööprofiil liigub selle poole, et tooted lähevad kallimaks ja keerulisemaks ning tootmine mehhaniseeritumaks. Käsitsitöö osakaal kindlasti väheneb ja robotiseeritus suureneb,» selgitas Aal. Ta lisas, et ka praegune turusituatsioon ei võimalda väga palju inimesi juurde palgata.

«Meil on tööjõupuudus. Samuti ei ole otstarbekas väga tööjõumahukat tootmist siia tuua. Me pole konkurentsivõimelised näiteks Türgi või Ungariga, kus tööjõud on odavam. Ehk peame minema seda teed, kus tööjõu osakaal toote hinnas väheneb,» rääkis Aal.

Praeguse seisuga läheb nii Enicsi Elva tehasel kui kogu Enics Grupil Aali sõnul hästi. Euroopas ja Aasias on Enics Grupil kokku juba kümme tehast.

Konkreetseid ettevõtteid, kellele Elva tehases elektroonikaseadmeid toodetakse, ei soovinud Aal avalikustada, kuid ta tõi mitmeid näiteid, millistes valdkondades äripartnerid tegutsevad.

«Kui te lähete suvalisse lifti, mis on viimase paarikümne aasta jooksul üles pandud, siis suure tõenäosusega juhib seda meie tehases toodetud elektroonika,» rääkis Aal.

«Ka päris paljud rongid maailmas kasutavad meie elektroonikat. Lisaks elektri ülekandeliinide juhtimine, elektriautode laadimissüsteemid, päikesepaneelide ja tuulegeneraatorite juhtimissüsteemid,» loetles ta.

Uus ladu ja kontor

Praegusesse laiendusse investeerib ettevõte umbes viis miljonit eurot, mille sees on sisustus ning osaliselt ka lao- ja tootmisseadmed. Näiteks tulevad uude hoonesse kuuemeetrised mehhaniseeritud tornriiulid.

«Laopind ei lähe laiali, vaid pigem kõrgustesse. Sa seisad ühe koha peal ja riiul keerleb sinu ees, ehk sul pole vaja mööda ladu ringi sõita. Senikaua, kuni ühel pool keeratakse ette õige koht, saad teiselt poolt juba asju võtta,» kirjeldas Aal.

Kuna ehitatakse täiesti uus kontoriosa, paranevad ka ligi saja kontoritöötaja töötingimused.

Uuelt kontorikorruselt on vaade üle Elva linna ja töötajatele tulevad elektriliselt reguleeritava kõrgusega töölauad.

«Selles osas oleme ülejäänud tööturust kindlasti maas, praeguste kontoriruumide kvaliteet ei vasta inimeste ootustele. Uus kontor loob kindlasti parema võimaluse konkureerida tööjõuturul,» sõnas Aal.

Uuele kontoripinnale plaanib ettevõte kolida juba paari-kolme nädala pärast, tootmisruumid avada on plaanis aga septembri alguses.

Enics Eesti AS

  • Enics Eesti AS kuulub Enics Gruppi, mis on registreeritud 2004. aastal Šveitsis.
  • Ettevõtte peakontor asub Zürichis.
  • Enicsi kontsern on maailmas suuruselt kuues tööstuselektroonikaettevõte, millel on kümme tehast.
  • Enicsi Elva tehas sai alguse 1992. aastal asutatud satelliidiseadmete tootjast Finesatist.
  • 2001 võttis tehase üle Ahltronix ja 2004 ühendati see Enicsiga.
Tagasi üles