Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kirjandusfestival annab lahkesti ruumi ka muule kultuurile

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Jakobi galeriis on kõrvuti «Andres», «Krõõt» ja «Pearu», mille autor on Kristiina Pärk. | FOTO: Kristjan Teedema

​Kirjandusfestival Prima Vista ei hoia oma programmi kiivalt ainult raamatutele, vaid laseb lahkesti paista ka muul kultuuril. Nii näiteks avas kunstnik Tiina Tammetalu eile pärastlõunal Tartu linnaraamatukogus kunstinäituse «Tõe ja õiguse inimesed», mille ta on kureerinud nõnda, et teine osa pilte katab Jakobi galerii seinu.

Eesti maalikunstnike liidu tegevuse alla kuuluv näitus kannab alapealkirja «Kaasaegne visuaalkunst A. H. Tammsaare «Tõe ja õiguse» I osa ainetel». Linnaraamatukogus on välja pandud ka valik sama kirjandusteose illustratsioonivõistlusele esitatud töid.

Enn Tegova maal «Indrek». | FOTO: Kristjan Teedema

Pilte on mitmes mõõdus ja tehnikas alates visanditest valgel paberilehel lõpetades hiigelsuurte maalide ja seinavaibaga. Linnaraamatukogu direktori Asko Tamme arvates on mõnedki näituse pildid üsna ootamatud ja näiteks värvilisi pilte on «Tõe ja õigusega» harjumatu seostada.

Kuraatori sõnul nõudis näitus kunstnikelt ja nõuab ka vaatajatelt armastust kirjanduse vastu ja armastust Tammsaare sõna vastu. Enesestmõistetavalt on iga kunstnik lähtunud oma originaalsest käekirjast ja vaatenurgast, on toonud kaasa midagi oma isiklikust loost, lisanud midagi iseendast.

Tammetalu sõnul sisaldab näituseprojekt ühtlasi kultuuripoliitilist osutust. See tuletab meelde, et «Tõe ja õiguse» esimese osa ilmumisest möödus eelmise aasta lõpus 90 aastat, aga kuigi see on meie rahvuskirjanduse üks olulisemaid tüvitekste, ei ole see praegu maailmakeeltesse tõlgituna ei Eestis ega mujal maailmas vabalt kättesaadav.

Näituse avamine jätkus õhtul Jakobi galeriis. Teiste kunstnike loomingu hulgas on sinna seinale pandud Enn Tegova, Evelin Salumaa, Jaanus Eensalu ja Albert Gulgi pilte. Kristiina Pärk on oma suurte söe- ja pastelljoonistustega esindatud nii Jakobi galeriis kui ka linnaraamatukogus.

Lisaks nimetatutele esinevad oma teostega näitusel Kai Kaljo, Heli Tuksam, Kätlin Stahl, Margus Tiitsmaa alias Sorge, Ove Büttner, Epp Korp, Karel Korp, Inge Kudisiim, Mark Antonius Puhkan, Kaisa Otstak ja Annegret Reisi. Kuraator Tiina Tammetalu loomingut esindab linnaraamatukogu saalis pisike maal.

Kahes kohas

  • Tiina Tammetalu kuraatorinäitust «Tõe ja õiguse inimesed» saab vaadata Tartus kahes kohas.
  • Jakobi galeriis on väljapanek avatud 12. maini.
  • Tartu linnaraamatukogu saalis ja muusikaosakonna galeriis saab näitust vaadata 17. juunini.
Tagasi üles