Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kaduv vald valis külakeskuseks kavandi «Pärg»

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Melliste teenuskeskuse arhitektuurikonkursi võitis töö «Pärg» (Sweco Projekt). | FOTO: Mäksa vald

Mäksa vald ehitab Mellistesse uue teenuskeskuse, kuhu kolivad raamatukogu, noortekeskus, perearstikeskus. Sinna tuleb ka tulevase Kastre ühendvalla teeninduspunkt.

Melliste keskusehoone ideekonkursi võitis arhitektuuribüroo Sweco Projekt, kelle töö kandis märgusõna «Pärg». Mäksa vallavanema Timo Reinthali sõnul leidis viieliikmeline žürii, et arhitektuurilt ilmestab nende pakutud lahendus Melliste küla kõige rohkem.

«See oli arhitektuuriliselt ka kõige silmapaistvam. Kui norida, siis ehk ruumide paigutuse üle, aga see oli ikkagi kõige väljapaistvam,» põhjendas Reinthal. Hoonete vahele on mõeldud laudterrass, mis moodustab sisehoovi.

Teiseks jäi Siim & Põllumaa töö «Nora Peke» ning kolmandaks OÜ Maaruum pakutud «Räästapääsuke».

««Nora Peke» siselahendus oli väga hea ja kompaktne. Samas töö ise kuulub industriaalarhitektuuri hulka. Selline pikk hoone … » lausus Reinthal. ««Räästapääsuke» kuulub aga kolmekümnendate talumajade kategooriasse ning žürii leidis, et see pole hea lahendus. See pole ka Mellistele kuidagi iseloomulik.»

Žüriis otsus oli Reinthali sõnul üksmeelne. Lisaks temale kuulusid  žüriisse veel Mäksa valla majandusnõunik Kaido Kullamaa, Mäksa vallavolikogu esimees Mati Möller, arhitekt Helmi Sakkov ning Peep Männiksaar Tartu maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonnast.

Mitu funktsiooni

Reinthali sõnul on uude hoonesse plaanitud Melliste noortekeskus, raamatukogu, perearstikeskus ning tulevase Kastre valla teeninduspunkt.

«Sinna tuleb valla sekretär, kes võtab vastu inimeste avaldusi ja annab esmast infot. Seal saab teha sissekirjutusi ning kindlasti on kohapeal olemas ka sotsiaaltöötaja,» selgitas Reinthal.

«Lisaks tulevad sinna kabinetid neile töötajatele, kes käivad keskuses paar korda nädalas inimesi vastu võtmas.» Tulevase ühendvalla vallavalitsus jääb Kurepallu.

Reinthali sõnul tegi žürii võidutööd välja valides ka möönduse, et kui «Pärja» maksumus osutub eelkalkulatsiooni järgi 20 protsenti või rohkemgi kallimaks kui «Nora Peke» ehitus, võib alustada läbirääkimisi viimasega. Sõltumatult firmalt tellitud kalkulatsioon peaks selguma lähinädalatel. Vallavanema sõnul võiks uue hoone karp valmida juba selle aasta lõpuks.

Uued sümbolid

Mis saab aga praegusest Mäksa vallavalitsuse hoonest, ei osanud Reinthal veel öelda. «Seda otsustab juba uus volikogu ja vallavalitsus. Praegu pole selle maja tulevikku arutatud, aga minu arvamuse järgi võiks see jääda valla kasutusse, näiteks sotsiaalmajana, või tuleks leida talle mõni muu funktsioon,» ütles ta.

Aprillis kuulutas Mäksa vald välja ka tulevase ühendvalla sümbolite ideevõistluse, kuhu oodatakse töid 19. juunini. Võistluse eesmärk on leida Kastre valla ametiasutuse sümbolid, mida saab kasutada valla vapil, lipul, ametlikes dokumentides ja elektroonilistes väljundites.

«Konkursi mõte on leida hea idee, mis iseloomustab kõige paremini tulevast ühisvalda, ja kõik võivad kätt proovida,» lausus Reinthal. Ta lisas, et lõpptulemus võib koosneda ka kahest-kolmest eraldi tööst, kust on võetud mingeid elemente.

Melliste teenuskeskuse arhitektuurikonkursil jäi teiseks töö «Nora Peke» (Siim & Põllumaa). / Mäksa vald

Kolmandaks jäi «Räästapääsukene» (Maaruum). / Mäksa vald

Tagasi üles