Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kikkpoksija pistab Piirissaarel rinda poe pidamisega

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Piirissaare ainus kauplus jäi tühjana seisma 2014. aasta augustis. Homme avab uus kaupmees seal jälle poe. | FOTO: Vitali Trots

Pea kolm aastat on Piirissaare rahvas pidanud läbi ajama oma kaupluseta, jäävabal ajal on seda asendanud kord nädalas kauplusauto. Külmal ajal, kui reisiparvlaev Koidula ei sõida, on saarel püsivalt elavatele inimestele toidukraami vedu korraldanud vald.

Pühapäeval andis Piirissaare vallavanem Liina Miks teada, et mitu aastat suletuna seisnud Piirissaare kauplus avab kolmapäeval, 3. mail taas oma uksed. «Uus poodnik on juba mitu nädalat kaupluse juures tegutsenud,» märkis vallavanem.

Neli päeva nädalas

Poodi hakkab pidama Tartus kikkpoksitreenerina töötav Ruslan Iltšik (31), kes omandas saarel varem kauplust pidanud OÜ Age of Invest. Uus kaupmees ise Piirissaarelt pärit pole, kuid on saarega tihedalt seotud.

«Minu naise sugulased on Piirissaarelt pärit, käin saarel väga tihti, olen juba oma siin,» rääkis ka eile hommikul saarel kaupluse avamisega ametis olnud Ruslan Iltšik.

Kaupluse hoone kuulub vallale, uus poodnik võttis selle viieks aastaks rendile. «Piirissaarele on väga poodi vaja,» ütles Ruslan Iltšik. «Lavka käib siin ainult kord nädalas, seda on vähe, inimestel ei ole võimalik elementaarseid asju osta! Ükskord tulin siia, hambapasta oli kaasas, aga hambahari oli maha jäänud, sõber pidi selle linnast mulle järele tooma.»

Enne avamist tegi uus kaupmees poes remonti, seinad said värske ilme ja vana trepp parandatud. «Poe avamine on väga kallis, vaja on remonti teha ja kaup osta, teen kõik oma rahaga,» märkis Ruslan Iltšik. «Aga ma ei karda midagi, jõudu mul on, proovin.»

Eile hommikupoolikul oli poes pea kõik avamisvalmis, kolmapäeva hommikul pidi Koidulaga veel pisut kaupa juurde saabuma. «Kui kolmapäeval tervisekaitse kontroll ära käib ja kõigega rahule jääb, siis paneme ka piimatooted müügile, enne kontrolli ei tohi me seda teha,» lisas Ruslan Iltšik.

Lavka käib siin ainult kord nädalas, seda on vähe, inimestel ei ole võimalik elementaarseid asju osta, ütles Ruslan Iltšik.

Kohalik vald maksis eelmistele kaupmeestele dotatsiooni oktoobrist märtsini, kui saarel talvitub vaid paar-kolmkümmend inimest ning poe pidamine on majanduslikult väga keeruline. «Kindlasti peab sama toetusskeem jätkuma ka nüüd,» ütles vallavanem.

Ta lisas, et remondi osas pole vald uut kaupmeest rahaliselt toetanud, küll on aga vald tasunud kauba ja auto ülevedamise eest. Ka vee analüüsi eest maksis vald. «Meie volikogus on juttu olnud, et pole välistatud avamisperioodil tekkinud kulutuste osaline kompenseerimine,» lisas Liina Miks.

Müüjat veel pole

Piirissaare kauplus on soojal ajal avatud neli päeva nädalas ehk kolmapäeval, reedel, laupäeval ja pühapäeval, need päevad kattuvad praamipäevadega. «Müüjat meil veel pole, ämm aitab selles osas,» rääkis Ruslan Iltšik. «Aga suhtleme siin inimestega, vast keegi tahab tööle tulla, miks ei peaks inimesed tahtma raha teenida?»

Piirissaare tanklast saavad kütust ka paadi­omanikud. | FOTO: Piirissaare vallavalitsus

Enne teda pidasid Piirissaarel pea kuus aastat poodi tartlased Nadežda ja Valentin Koževnikov, kes lõpetasid oma äri 2014. aasta augustis. «Meil sai jõud otsa,» põhjendas Nadež­da Koževnikova toona otsust.

Lisaks kauplusele avatakse Piirissaarel homme ka automaattankla. «Tankla põhilised ehitustööd lõpetati mullu hilissügisel, nüüd on seal kõik valmis ja kasutusluba käes,» märkis vallavanem.

Nii maa- kui veesõidukitele mõeldud tankla rajas OÜ Eesti Autogaas. Mullu kevadel teatas ettevõte, et Piirissaare tankla rajamiseks kulub ligi 76 400 eurot, sellest 64 090 eurot oli riiklikust väikesaarte programmist saadud toetus.

Tagasi üles