Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Jäisel kevadel saab õuelilli enneolematult odavalt

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Bauhofi aiaosakonna vanemaednik-spetsialist Margit Päkk ja ta kolleegid veavad õhtuti suured lillekonteinerid müügisaali sooja ning sikutavad need hommikul jälle õue. Mis teha, sel aastal tuleb kevad nõndaviisi. | FOTO: Margus Ansu

Vahelduv pilvisus, vihmahood ja lörts saadavad meid ilmateenistuse andmeil ka lähipäevil. Aga suurte ehituspoodide aiaosakondades on kliendid käinud ka lumega ja ostja vaatevinklist on kehval ilmal omad plussidki.

Kümme sarvkannikest 99 sendi eest, võõrasema 50 senti, valik püsikuid 1 euro 95 senti tükk – sellised hinnad olid eile väljas Bauhofi aiaosakonnas. «Varasematel kevadetel sel aja nii soodsa hinnaga taimi tõesti meil pole olnud,» tõdes Bauhofi aiaosakonna vanemaednik-spetsialist Margit Päkk. Ta meenutas, et näiteks eelmise aasta kevadel maksid kümme sarvkannikest 2 eurot ja 80 senti.

Põgus retk Tartu teiste suuremate ehituspoodide aiaosakondadesse näitas, et nii suurt kevad- ja suvelillede valikut ning nii odavaid hindu mujal praegu pole. K-Rauta aiaosakonnas olid eile ennelõunal esimestest õitsejatest müügil 50-sendised võõrasemad ja sarvkannikesed, viimaste kümne taimega paki hind oli 2 eurot 49 senti. Decora taimeaias ootasid ostjaid võõrasemad, hind 49 senti varasema 69 sendi asemel.

Ööseks taimed tuppa

Eilsest viletsast ilmast hoolimata käis Bauhofi aiaosakonnas vilgas elu. Hakkajad mehed tüürisid kindlal sammul kassa poole ostukärusid elupuudega. Õrnema soo esindajad uurisid põhjalikult nii lageda taeva all kui soojas müügisaalis seisvaid lillekonteinereid, korvi rändasid peamiselt odavad sarvkannikesed ja võõrasemad.

«Võõrasemad ja sarvkannikesed on väga leplikud, peavad hästi külmale vastu, kui on korralikult kastetud,» kinnitas Margit Päkk. «Sarvkannikesed elasid meil loori all ühel ööl ka kaheksa külmakraadi üle, said ainult väiksed külmakahjustused lehtedele.»

Enamasti jäävad Bauhofi aiaosakonnas praegu ööseks õue vaid okaspuud ja külmakartmatumad istikud, muud taimed mahutatakse õhtuti sooja müügisaali või kaetakse õues looriga. Külm kevad ongi selle suure poe soodsate taimehindade põhjus.

«Aprilli algus oli soe, alustasime hästi hoogsalt, aga siis tuli jälle pikk külm aeg ning nii läksid paljude taimede hinnad alla,» märkis Margit Päkk. «Eks muidugi ole põhjus ka selles, et meil on palju kauplusi, saame tellida suuremaid koguseid ning nii on hind soodsam.»

Kuid kuuldavasti käivad paljud lõunaeestlased peale alkoholi ja ehitusmaterjalide Lätist ka meist soodsama hinnaga istikuid ning lilli soetamas. Ehk on seegi üks põhjus, miks võõrasemad ja sarvkannikesed on meil tänavu odavamad?

Julgeid naisi on küllalt, kellel rõdukastid ja amplid juba suvelilli täis, kinnitas Haage aiandi perenaine Anne Lauringson.

«Piirikaubandus pole meile teema, selle mõju pole taimemüügis tunda,» vastas Margit Päkk. «Pigem on tunda, et Tartu ümbrusse on tekkinud väikseid pereaiandeid, neis kohtades käivad tartlased päris usinalt. Aga kurta pole meil midagi, rahvas ei jõua tänavu õiget kevadet kuidagi ära oodata, ka lumega polnud meie osakond tühi. Muudkui ostetakse, nõudlus on suur.»

Aiahooaeg algas suvelillede noortaimede müügiga, tänavu läks kaubaks üle 10 000 väikese petuunia, pelargooni, ruse ja fuksia, millest hoolsad hobiaednikud praegu kodus oma ampleid täis kasvatavad. Nüüd lähevad hästi kaubaks võõrasemad ja sarvkannikesed, sest amplid ja rõdukastid on ju enamikul veel tühjad, rääkis Margit Päkk. «Õue ei saa sellise ilmaga veel midagi istutada, aga kirglikke aiapidajaid ilm ei heiduta, muudkui ostetakse taimi ja kasvatatakse neid toas,» lisas ta.

Aiand alustas märtsis

Aga mitte ainult! «Julgeid naisi on küllalt, kellel on rõdukastid ja amplid juba suvelilli täis,» kinnitas Tartu külje all asuva Haage aiandi perenaine Anne Lauringson. «Neil petuuniad ja pelargoonid juba õues õitsevad. Nad ise ütlevad, et pole ju raske õhtul rõdukastile või amplile looritükk peale panna.»

Haage aiandis hakkasid huvilised käima juba märtsi keskpaigas, aprilli alguses viidi koju või kingiks kaasa esimesed amplid suvelilledega. «See talv on kõigile nii pikk ja masendavalt pime olnud, inimestel on tohutult suur kevadeootus,» rääkis Anne Lauringson. «Kogu aeg antakse meile lootust, aga ikka lükkub ilus soe ilm aina edasi. Ilma poolest on aednikel olnud väga raske talv ja kevad, sest päikest on taimede jaoks väga vähe olnud.»

Suvelillede allahindluse peale aiandi perenaine veel ei mõtle. «Pole põhjust,» ütles ta. «Me ju alles alustame, lilled on ilusad ja suured, pole solgutatud ega midagi.»

Tagasi üles