Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Külakiik igasse linnaossa, avalik saun Emajõe kaldale ja koerad, koerad ...

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Väga paljud üldplaneeringu ideekorjekaardile oma mõtte kirjutanud tartlased soovivad kodulinnaossa koerte mänguväljakut, eriti palju leiab ses asjas äramärkimist Tähtvere park. | FOTO: Margus Ansu

Hulk tartlasi haaras uue üldplaneeringu avaliku arutelu ajal võimalusest mugavalt välja öelda, mida nemad Tartus muuta tahaksid.

Näiteks võiks Supilinna eeskujul luua igale linnaosale oma külakiigeplatsi. Miks mitte selle juurde ka püstkoja, kus kogunemisi korraldada – olgu eesmärk siis tähistada maarjapunapäeva, uhkustada turisti ees või pidada salaplaani.

Või teine näide: Emajõe kaldale võiks rajada puuküttega linnasauna, mille juures on ka suplemisvõimalus. Saun peaks olema nüüdisaegse, aga traditsioone arvestava arhitektuuriga. Linnasaun soosiks suhtlemist ja aitaks säilitada saunakultuuri. Sauna teema kordub.

Linnavõimud on uudse mugava võimalusena välja pakkunud Tartu kodulehelt leitava ideekorjekaardi. Sellel saab ära märkida, millise koha kohta idee käib ja mida seal teha või muuta tuleks.

Igaüks saab kaasa lüüa

Seejuures ei pea idee esitaja pead vaevama, kas pakutav mõte on planeeringu taseme küsimus või mitte. Teisalt ei ole need ka tavapärases tähenduses planeeringu muutmise ettepanekud või vastuväited – nendele ei pea linnavalitsus tagasidet andma. Küll tehakse esitatud ideedest koondülevaade.

Planeering on avalikul väljapanekul homseni ja ideid üha koguneb. Praeguseks on neid kaardile kantud sadakond.

Raekoja platsi otsa juures võiks olla niinimetatud toiduplats (food court), toitlustusasutusi koondav ala, kus pakutakse erinevate köökide toite.

Tartu abilinnapea Jarno Laur nentis, et palju kordub neis liiklusteema. Näiteks Raja tänava otsas Riia tänava all võiks olla jalakäijate tunnel. Samuti pannakse ette, et Puiestee tänav tuleks ratturitele mugavamaks teha, eriti hullusti on Raatuse tänava juures, kus ei olegi kuskil sõita.

Üks idee sõnastaja soovib Kaunase puiesteele koolide ja lasteaedade juurde ülekäigurajale foori panna. Foori küsitakse ka Turu ja Tehase ning Turu ja Sepa ristmikule.

Sadamaraudteest vabaneval alal on ühe idee kohaselt ainulaadne võimalus luua autovaba liiklus- ja roheala, mis ühendaks ringina kõiki linnaosasid. Tõsi, üldplaneering näeb sinna ette hoopis automagistraali.

Mainimist leiab, et Tartus ei piisa ohutuks liiklemiseks rattateid, ehkki linn on rattaga liikumiseks just paraja suurusega.

Üks linlane küsib jalakäijatele silda või tunnelit Tervishoiu ja Tõnissoni tänava vahele. Teisal jälle soovitakse jalakäijate silda Munga tänava otsa Kalevipoja juurde. Kergliiklussilda küsitakse ka Emajõe vabaujula ja linnaujula vahele kohta, kuhu linn veel hiljuti kavandas autosilda.

Vallikraavist raamatukogu juurde viival trepil võiks olla jalgratta üles veeretamise kanal või rattarada.

Samas on öeldud, et Variku eramupiirkonnas kahe raudtee vahel napib lastele tegevust. Kõnniteid pole ja lapsed mängivad tänaval.

Emajõe kaldapromenaade kavandades tuleks arvestada paatmajadega, selliseid on Euroopa linnade veekogudel palju ja küllap tulevad need ka Tartusse.

Veel üks mõte on, et Tartus, mis soovib olla peresõbralik linn, võiks olla väikelastele ja nende emadele mõeldud kohvik.

Raekoja platsi otsa juures võiks olla niinimetatud toiduplats (food court), toitlustusasutusi koondav ala, kus pakutakse erinevate köökide toite. Selleks sobiks mistahes hoone kelder või korrus.

Raadi lennuväljal võiks olla mehitamata õhusõidukite harjutusala, mis soosiks droonide arendamist Tartus ja annaks võimaluse katsetada neid kergesti ligipääsetavas paigas.

Koeraplatse napib

Väga palju kirja saanud ideid hõikab koerte mänguväljakute järele, iseäranis Tähtvere parki. See oleks hea ka Supilinna ja kesklinna inimestele. «Siiapoole jõge on koerteparki väga kaua oodatud ning vestlustest koeraomanikega on selge, et seda oodatakse palavalt ja lausa kannatamatult,» tõdes üks linlane.

On ka vastupidine arvamus: Tähtvere park peaks jääma spordisõbralikuks ja sinna ei tohi tuua koeri.

Märkimist leiab, et ka Vanemuise parki, Toomele ja Karuparki oleks vaja koerte mänguväljakut. Sama küsitakse Tammelinna ja Varikule.

Eilseks oli laekunud 40 ametlikku üldplaneeringu ettepanekut. Nende sisu ulatub üksikküsimustest põhjalikult läbi töötatud ettepanekute kogumini.

Linnavalitsuse planeerija Jaanika Koppel ütles, et väga palju on neis käsitlemist leidnud liiklusprobleemid. Ettepanekuid tuleb aga viimastel päevadel järjest juurde.

Avalik väljapanek

  • Tartu linna uue üldplaneeringu avalik väljapanek kestab 28. aprillini.
  • Üldplaneeringuga saab tutvuda Tartu linna kodulehel, linnavalitsuse infopunktis ja Küüni-Poe risti infostendidel.
  • Arvamusi üldplaneeringu kohta ootab linnavalitsus tavapostiga raekotta või meilitsi aadressil lpmko@raad.tartu.ee.
  • Oma ideed saab jätta linna kodulehelt leitavale ideekorjekaardile.
Tagasi üles