Raivo Mänd on Randvere poiss, kes Saaremaal enam väga sageli ei käi. Aga Saia kalmistul on ta lähedaste hauad, samuti kuulub talle üks Männi Miili ehk ta ema järgi nimetatud maatükk.
Kui Raivo Mänd saarlaste ees esineb, tunnetab ta saarlasi kui üht omaette rahvast. Ta peab silmas inimeste näojooni, miimikat, käitumist ja ütlemisi …
Üks erinevus saarlaste ja mandriinimeste vahel on Raivo Männi meelest nende erinev ajataju. Kui saarlased lepivad kokku täpse kellaaja, siis sellest peetakse kinni. «See, mis mind Tartu kandis väga häirib, on, et kui kokkulepitud kellaaeg kätte jõuab, siis Tartu inimene alles ärkab: oi-oi, ma pidin nüüd kuskil mujal olema,» toob ta näite.
Teadlasena põhjendab ta seda ökoloogiliste asjaoludega. «Kui inimene hõredalt asustatud maa-alal lepib teisega midagi kokku ja tema ei jõua kohale, siis on esimene pika tee maha käinud ja võib-olla külmetanud kuskil ... » räägib Mänd. «Aga linnainimene mõtleb, et eks ma helistan ja eks ma ikka liigun ringi ja lähen siis järgmine kord.»
Ka ütleb Raivo Mänd, et näiteks onupojapoliitika ehk sugulaste eelistamine on Saaremaal taunitud.
«Ma uurin loomade käitumist ja see on ka loomadel sageli nii, aga ka väikestes ühiskondades üldse. See tuleneb sellest, et sugulaste liiga lähedane omavaheline läbikäimine ei viiks sugulasabieludeni,» põhjendab ta. «Mäletan, et meie kodus räägitigi sugulastest harva, külainimestest ja sõpradest aga palju rohkem.»
Raivo Mänd ütleb, et kui ajuti tundub, et Saarte klubi külastamine on jäänud harvemaks, siis mitte seepärast, et seal igav käia oleks või et see klubi alla käinud oleks.
«Kui aastad lähevad ning kui sul on neli last ja kuus lapselast, siis võivad isegi sõbrad ja saarlased tagaplaanile jääda, perekond nõuab oma,» tõdeb ta.
Saarte klubi 30. aastapäev
Saarlased ja muidu kenad inimesed on oodatud 27. aprillil 2017 kell 17.30 Tartu Ruunipizzasse.